Donosy i niesłuszne oskarżenia w administracji

Pytanie:

"Zostałem poinformowany, że w administracji znajduję się doniesienia szkalujące moja osobę. Doniesienia dotyczą skarg, że jestem hałaśliwym sąsiadem, stanowiącym utrapienie dla innych sąsiadów. Zainteresowałem się doniesieniami i postanowiłem zapoznać się ze skargami, ponieważ są one nieprawdzie. W administracji nie udostępniono mi dokumentów skarg anonimowych i skarg podpisanych powołując się na bliżej niesprecyzowane przepisy. W ten sposób nie pozwolono mi bronić się przed niesłusznymi skargami noszącymi znamiona szkalowania i naruszania dóbr osobistych. Zwracam się z zapytaniem czy istnieją przepisy umożliwiające mi zapoznać się z donosami. Muszę ocenić sytuację w aspekcie zasadności oraz możliwości skarżenia do sądu donosicieli za niesłuszne doniesienia. Czy powinienem oficjalnie wystąpić o udostępnienie mi tych dokumentów? Jakie przepisy regulują takie postępowanie?"

Odpowiedź prawnika: Donosy i niesłuszne oskarżenia w administracji

Administracja, zarządca budynku spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej może odmówić udostępnienia listów powołując się na tajemnicę korespondencji, która jest dobrem osobistym podlegającym ochronie na podstawie art. 24 i 25 kodeksu cywilnego. Przy czym odbiorca może powoływać się na ochronę swojego dobra osobistego, jak i dobra osobistego nadawcy listu. Udostępnienie treści listu przez adresata także może bowiem stanowić naruszenie tajemnicy korespondencji nadawcy. Podobnie w orzeczeniu SN z dnia 7 listopada 1995 r., sygn. I ACr 529/95, zgodnie z którym przesłanie dłużnikowi przez wierzyciela upomnienia do zapłaty zaległej należności w sposób umożliwiający zapoznanie się z treścią upomnienia przez inne niż adresat osoby stanowi naruszenie dobra osobistego adresata, jakim jest tajemnica korespondencji, podlegająca ochronie na podstawie art. 23 kc.

W opisanym wypadku jednak mamy do czynienia z konfliktem między Pana dobrami osobistymi a dobrami osobistymi nadawcy i adresata korespondencji. Jak wynika bowiem z opisu sytuacji przedmiotowa korespondencja zawiera treści, które mogą naruszać Pana dobra osobiste takie jak cześć czy dobre imię. Wydaje się, że w takim przypadku osoba, które podejrzewa, że jej dobra osobiste zostały naruszone, powinna rozwiązać sprawę najpierw od strony karnej, jeśli nie chce nie mając pewnych informacji rozpoczynać procesu cywilnego. Przestępstwo zniesławienia – art. 212 kk – ścigane jest z oskarżenia prywatnego.

Odpowiadając wprost na pytanie – nie ma procedury, która umożliwia Panu wcześniejsze zapoznanie się z korespondencją; administracja będzie zasłaniała się tajemnicą korespondencji. Konieczne więc będzie wnioskowanie, by sąd zobowiązał administrację do przedłożenia korespondencji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • slawa 2013-12-21 11:27:22

    jakie konsekfencje moze poniesc donosiciel za niesluszne oskarzenie ijaka kwote mozna zadac za znieslawienie w pozwie cywilnym


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika