Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego właściciel może korzystać ze swojej rzeczy zgodnie ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem swego prawa i zasadami współżycia społecznego. Dotyczy to oczywiście także właścicieli nieruchomości. Na właścicieli takich przepisy nakładają jednak pewne dodatkowe ograniczenia, wynikające z przepisów tzw. prawa sąsiedzkiego. Jednym z nich jest zakaz tzw. immisji, tj. działań które przekraczałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno - gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Wina podmiotu który dopuszcza się immisji nie ma tu znaczenia.
Uciążliwe hałasy związane z hodowlą psów można traktować właśnie jako immisję. W takiej sytuacji sąsiadom przysługuje tzw. roszczenie negatoryjne polegające na żądaniu zaniechania naruszeń i przywróceniu stanu zgodnego z prawem. W praktyce oznaczać to żądanie będzie najprawdopodobniej ulokowania kojców i wybiegów dla psów po drugiej stronie działki.
Innym roszczeniem, które nie jest wykluczone, jest roszczenie o ochronę dóbr osobistych. W tym przypadku chodzi konkretnie o zdrowie oraz prawo do wypoczynku i prywatności. Na podstawie tych przepisów można również domagać się zaniechania działań naruszających dobra (a więc zaniechania prowadzenia hodowli przy granicy z działką sąsiada). Obu tych roszczeń można dochodzić na drodze sądowej.