Naruszenie dobra osobistego prawa do prywatności

Pytanie:

"Na nie ogrodzonej działce komercyjnej prowadzimy produkcję kruszyw; podczas pracy sąsiad, który zna dobrze granicę działki oraz jej przebieg notorycznie ją narusza, poza tym notorycznie fotografuje i filmuje wszystko co robimy w okresie produkcji. W jaki sposób możemy się bronić przed ingerencją sąsiada, fakt filmowania i fotografowania peszy naszych Klientów oraz osoby, które codziennie odwiedzają naszą firmę? Źle również to wpływa na atmosferę pracy wśród naszych pracowników. Jak możemy się bronić przed taką sytuacją oraz czy jest to naruszenie prawa?"

Odpowiedź prawnika: Naruszenie dobra osobistego prawa do prywatności

Z uwagi na to, że nie znamy formy w jakiej prowadzona jest działalność gospodarcza odnieść się należy do podstawowych form, a mianowicie prowadzenia działalności jako osoba fizyczna oraz jako osoba prawna, w tym również jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej np. spółka jawna. Wszystkie te podmioty są chronione przez przepisy kodeksu cywilnego jako że posiadają określone dobra osobiste, które mogą zostać naruszone przez inne podmioty.

Kodeks cywilny stanowi, że dobra osobiste człowieka (odpowiednio do osób prawnych i jednostek nie posiadających osobowości prawnej), jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Użycie słowa jak w szczególności oznacza, że ustawodawca nie chroni tylko wymienione sfery życia, ale również takie jak prywatność, czy dobre imię.

Zgodnie z kodeksem cywilnym ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W sytuacji naruszenia dóbr osobistych może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności żeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie (wykazanie winy) może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa (utrata klienta, wycofanie się z umowy), poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Paulina i Ilona 2011-11-09 19:45:37

    Zostala naruszona moja i mojej kolezanki prywatnosc. Zostalysmy nagrane w busie jadac do POolski i ten film istnieje teraz na Youtobe bez naszej zgody. Co mam zrobic??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika