Zakup kradzionej rzeczy

Pytanie:

"Zakupiłem w komisie sprzęt komputerowy - notebooka za cenę ok. 4000 zł. Otrzymałem fakturę z wymienioną nazwą sprzętu. Po 1 tygodniu sprzęt okazał się kradziony - sprawdziłem to w bazie producenta. Komis nie chce przyjąć zwrotu ponieważ tłumaczy się, że ma legalną fakturę zakupu na ten sprzęt. A ja zalogowałem się w dobrej wierze na stronę serwisową producenta i podałem w formularzu moje dane i numer seryjny sprzętu (zanim wiedziałem że jest kradziony). Co mam teraz zrobić? Czy grozi mi sprawa za paserstwo? Jakie są możliwości prawne żeby zmusić komis do przyjecia zwrotu? "

Odpowiedź prawnika: Zakup kradzionej rzeczy

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że sprzedawca (w tym przypadku komisant) będzie ponosił odpowiedzialność względem kupującego, jeżeli sprzedana rzecz stanowi w rzeczywistości własność osoby trzeciej. Kupującemu będą w tym przypadku przysługiwały uprawnienia z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy. Fakt, iż rzecz (notebook) należy w rzeczywistości do innej osoby niż do oddającego w komis (komitenta) stanowi niewątpliwie wadę prawną rzeczy. Kupujący będzie więc mógł dochodzić uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne, chociażby nawet osoba trzecia nie wystąpiła przeciw niemu z roszczeniem dotyczącym rzeczy sprzedanej. Sprzedawca zaś będzie zobowiązany do spełnienia żądań kupującego. Jeżeli więc rzecz sprzedana będzie miała wadę, kupujący będzie mógł od umowy odstąpić bądź też żądać obniżenia ceny. Ostąpienie od umowy nie będzie jednak możliwe, jeżeli sprzedawca wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie takie wady usunie. Ograniczenie to nie będzie miało jednak zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniana przez sprzedawcę lub naprawiana. W przypadku gdy sprzedawca nie będzie chciał wykonać uprawnień kupującego, możliwe będzie skorzystanie z drogi sądowej (wystąpienie z roszczeniami wynikającymi z rękojmi za wady prawne rzeczy). Ponadto zgodnie z art. 169 kodeksu cywilnego, jeżeli osoba nie uprawniona do rozporządzania rzeczą dokonała zbycia tej rzeczy i wydała ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność takiej rzeczy z chwilą objęcia jej w posiadanie, chyba że działał w złej wierze. Jeżeli jednak rzecz ta została sprzedana przed upływem trzech lat od chwili jej kradzieży, nabywca może uzyskać własność dopiero z upływem powyższego trzyletniego terminu, pod warunkiem że w chwili upływu tego terminu dalej będzie w dobrej wierze (a więc będzie przekonany, że osoba która zbyła rzecz była uprawniona do rozporządzania nią). Wynika to z tego, iż dla oceny dobrej wiary właściwa jest chwila uzyskania własności przez nabywcę. W związku z tym, jeżeli dowiedział się Pan (jako nabywca), że sprzedawca notebooka nie był w rzeczywistości uprawniony do dokonania zbycia przed upływem trzech lat od chwili kradzieży , nie nabędzie Pan jego własności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika