Czynsz za mieszkanie zakładowe

Pytanie:

Mam mieszkanie zakładowe przydzielone mi przez zakład pracy, w którym już nie pracuję, ten zakład nałożył na mnie podwójny czynsz. Czy takie rozstrzygnięcie jest prawidłowe?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z reguły stosunek prawny lokatora do mieszkania opiera się na umowie najmu, tyle tylko, że zawieranej w nieco różny sposób niż standardowa umowa najmu. Z reguły różnica polega na dofinansowaniu przez zakład pracy kosztów wynajmu mieszkania, albo na stosowaniu nieco innych reguł obliczania czynszu. Może zdarzyć się tak, że różnica czynszu, dla osoby która jest pracownikiem zakładu i nim nie jest (dla takiego samego, lub nawet tego samego mieszkania) będzie znacząca. O tym jaka ona jest w poszczególnym przypadku będzie decydować konkretna umowa najmu, albo np. obowiązujący statut. Podając nowy sposób rozliczenia czynszu za mieszkanie, były zakład prawny powinien podać podstawę takiego, a nie innego rozstrzygnięcia. Należy zatem sprawdzić w podanych przez zakład pracy aktach (ewentualnie w umowie najmu mieszkania zawartej między Panem/ią a zakładem pracy) w celu sprawdzenia czy nowa opłata została obliczona prawidłowo. Jeżeli opłata została naliczona bezpodstawnie, albo nieprawidłowo jest to podstawa do jej ponownego ustalenia (nawet w postępowaniu sądowym).

 

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.6.2018

  „Mieszkanie na start” - nowy pomysł rządu!

  Od początku 2019 roku ma ruszyć system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów (...)

 • 26.3.2018

  Rząd pomoże wynajmować mieszkanie

  Od nowego roku ruszy system dopłat do czynszu dla najemców nowych mieszkań i mieszkań na obszarach poddanych rewitalizacji. Dopłaty otrzymają osoby spełniające kryteria dochodowe zapisane (...)

 • 18.4.2017

  Wypowiedzenie umowy najmu - Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania lub lokalu?

  Do najmu lokali mieszkalnych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Ma ona zastosowanie wyłącznie (...)

 • 29.11.2018

  Bank ziemi pod Mieszkanie Plus do zmiany

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju proponuje zmiany usprawniające pozyskiwanie i gospodarowanie gruntami przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) na realizację inwestycji w ramach programu Mieszkanie (...)

 • 22.7.2018

  Dopłaty do czynszu już w przyszłym roku

  Od 2019 roku ruszy system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowo wybudowanych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z gminami. (...)