Przedmiot ustanowienia służebności

Pytanie:

"Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Czy mogę ustanowić na nim służebność osobistą lub czy mogę oddać je w użytkowanie? Jeśli tak, to czy potrzebować będę zgody spółdzielni do tych czynności? "

Odpowiedź prawnika: Przedmiot ustanowienia służebności

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego samo jest ograniczonym prawem rzeczowym. Ograniczone prawa rzeczowe - co do zasady - mogą obciążać własność. Z tego wynika, iż nie ma możliwości ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Jednak do praw tych należy także użytkowanie. Można je ustanawiać na rzeczach ruchomych, nieruchomościach oraz prawach. Nie ma przeszkód do ustanowienia użytkowania na własnościowym prawie do lokalu. Służebność osobista natomiast służy zaspokojeniu potrzeb określonych osób fizycznych. Przedmiotem służebności mogą być wyłącznie nieruchomości. Możliwe jest np. ustanowienie tzw. służebności mieszkania (która jest służebnością osobistą). Prawo, o którym mowa wyżej, należy do spółdzielcy, toteż ewentualne obciążenia tego prawa nie wymagają zgody spółdzielni. Być może, że przepisy wewnętrzne spółdzielni (statut), nkaładają na spółdzielcę obowiązek zgłoszenia tego typu działań.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika