Zasady odpowiedzialności poręczycieli
Pytanie:
"Jakie prawa przysługują poręczycielowi, który otrzymał od sądu (jako jeden z kilku) nakaz zapłaty za niesolidnego dłużnika? Jeżeli sam jestem w nie najlepszej sytuacji finansowej to kto może umożliwić dogodną formę spłaty - wierzyciel (SKOK) czy też dopiero komornik sądowy? W jaki sposób i kiedy można dochodzić swych praw - od niesolidnego dłużnika? Jeśli jest kilku poręczycieli to odpowiedzialność poręczyciela jest proporcjonalna czy też są jakieś inne zasady? "
Odpowiedź prawnika: Zasady odpowiedzialności poręczycieli
Zgodnie z art. 876 kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik takiego zobowiązania nie wykonał. W związku z tym w przypadku gdy dłużnik nie spełni określonego świadczenia na rzecz wierzyciela, zobowiązanym do spłaty stanie się poręczyciel (lub poreczyciele, jeżeli jest ich więcej). Jeżeli nic innego innego nie wynika z umowy poręczenia, poręczyciel jest odpowiedzialny za zobowiązanie dłużnika jak współdłużnik solidarny, co oznacza, że przepisy o solidarności będą miały zastosowanie do poręczenia, ale tylko o tyle, o ile nie pozostają w sprzeczności z istotą tego stosunku prawnego. Odpowiedzialność poręczyciela jak dłużnika solidarnego będzie polegała na tym, że z chwilą, gdy dług główny stanie się wymagalny, wierzyciel będzie mógł według swego wyboru żądać całości lub części świadczenia od dłużnika głównego i poręczyciela łącznie lub od każdego z nich z osobna, przy czym aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela obaj dłużnicy pozostają zobowiązani. W przypadku zaspokojenia wierzyciela przez poręczyciela, dłużnik główny zostaje zwolniony z zobowiązania. Poręczyciel wstępuje wówczas w prawa zaspokojonego wierzyciela do wysokości spełnionego świadczenia. Może on wówczas żądać od dłużnika głównego wszystkiego, co sam świadczył wierzycielowi (może więc żądać zwrotu tego co zapłacił). Zasada odpowiedzialności poręczyciela jako dłużnika solidarnego odnosi się także do przypadku, gdy poręczenie zostało udzielone przez kilka osób. Poręczyciele bedą więc ponosić wobec wierzyciela taką odpowiedzialność jak współdłużnicy solidarni. W związku z tym wierzyciel będzie mógł według swojego wyboru żądać, aby świadczenie zostało spełnione łącznie przez wszystkich poreczycieli, tylko przez kilku z nich lub od każdego nich z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z poręczycieli doprowadzi do zwolnienia pozostałych. Poręczycielowi, który zaspokoił wierzyciela będzie przysługiwało w stosunku do pozostałych poręczycieli prawo regresu (czyli zwrotu spłaconej kwoty od pozostałych poręczycieli).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?