Podstawy rozwiązania umowy najmu lokalu
Pytanie:
"Pomiędzy wynajmującym i najemcą zawarto umowę najmu lokalu użytkowego na czas oznaczony - 12 m-cy. Wynajmujący planuje sprzedać lokal będący przedmiotem umowy w drodze przetargu nieograniczonego. Zaproponował najemcy prawo pierwokupu, z którego najemca nie skorzystał. Czy wynajmujący ma prawo rozwiązać umowę najmu z najemcą, pomimo nie zalegania przez niego z płatnościami czynszu? Czy po sprzedaniu lokalu najemca będzie miał nadal prawo do korzytania z wynajmowanego lokalu na czas zawartej wcześniej umowy czy też nowy właściciel będzie miał prawo do eksmitowania?"
Odpowiedź prawnika: Podstawy rozwiązania umowy najmu lokalu
Z treści pytania wynika, że chodzi tu o lokal użytkowy, co do którego zawarto umowę najmu na czas oznaczony. Zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażono pogląd, zgodnie z którym umowa najmu lokalu, zarówno mieszkalnego jak i użytkowego, zawarta na czas oznaczony, nie może byc skutecznie wypowiedziana. Pogląd taki został m.in. wyrażony w w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 3 marca 1997 r., III CZP 3/97, OSNC 1997, nr 6-7, poz. 71, w której stwierdzono mi.in, że :"zamieszczenie w umowie najmu takiego lokalu zawartej na czas oznaczony klauzuli o możliwości wcześniejszego jej rozwiązania należałoby uznać za sprzeczne tak z ustawą, jak i z istotą samej umowy najmu na czas oznaczony. Klauzula taka uniemożliwiałaby właściwe zakwalifikowanie umowy oraz stwierdzenie, jakie przepisy o najmie miałyby zastosowanie do takiego mieszanego stosunku o wątpliwym charakterze prawnym". Zakaz wypowiedzenia umowy najmu zawartej na czas oznaczony nie obowiazuje jednak w sytuacji zbycia przedmiotu najmu. Zgodnie z art. 678 par. 1 kodeksu cywilnego, w razie zbycia rzeczy będącej przedmiotem najmu w trakcie trwania umowy najmu, nabywca wchodzi w stosunek najmu w miejsce zbywcy. Nabywca jest jednak uprawniony do wypowiedzenia najmu z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Uprawnienie nabywcy przedmiotu najmu do jej wypowiedzenia nie powstaje tylko wówczas, gdy umowa najmu zawarta na czas oznaczony została zawarta w formie pisemnej z data pewną, a przedmiot najmu został najemcy wydany. Dlatego też należy stwierdzic, że po zbyciu przedmiotu najmu umowa najmu zawarta na czas oznaczony może zostać wypowiedziana, jeżeli nie została zawarta w formie pisemnej z datą pewną.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?