e-prawnik.pl Porady prawne

Prawo wymiany towaru

Pytanie:

Czy jest określona ilość napraw gwarancyjnych, po których konsumentowi przysługuje prawo wymiany produktu na nowy wolny od wad, czy też producent może naprawiać dany produkt w nieskończoność?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Prawo wymiany towaru

6.1.2003

Z treści pytania wynika, że chodzi tu o uprawnienia wynikające z gwarancji, nie zaś z rękojmi. Dlatego też odpowiedź dotyczyć bedzie tylko uprawnień gwarancujnych. Uprawnienia te okreslone są w treści dokumentu gwarancyjnego dostarczonego kupujacemu przez gwaranta. Jest on podstawą wykonywania uprawnień gwarancyjnych. Postanowienia gwarancji zapewne nie określają ilości napraw, po których uprawniony może domagac się wymiany rzeczy na nową. nie oznacza to oczywiście, że producent może naprawiać rzeczy w nieskończoność. Zazwyczaj przyjmuje się, że po 2, 3 naprawie producent powinien dostarczyć nową rzecz. Wynika to z faktu, że jeżeli rzecz wymaga tak dużej ilości napraw, jej wadliwość jest tak istotna, że wymaga całkowitej wymiany rzeczy. Nie możemy odpowiedzieć konkrenie na pytanie jaka ilość napraw powoduje, że konsument może żądać wymiany rzeczy na nową lub nawet odstapic od umowy - wymaga to bowiem konkretyzacji przedmiotu umowy. Nalezy jednak stanowczo stwierdzić, że niedopuszczalne jest dokonywanie w nieskończoność napraw rzeczy wadliwej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Re: Prawo wymiany towaru

Barbara Jakubowsk

22.2.2011 12:10:45

Re: Prawo wymiany towaru

Witam. Dwa tygodnie temu dokonalam zakupu lodowki.Na dzien dzisiejszy juz zglosilam awarie/lodowka nie wylacza sie/ Moje pytanie dot.czy moge ubiegac sie o wymiane na nowa.Z wypowiedzi internautow wiem,ze takie awarie beda sie powtarzac az do momentu uplywu terminu waznosci./2 lata/.W moim przypadku tak krotki okres od zakupu powinien gwarantowac mi wymiane towaru.Sklep w ktorym dokonalam zakupu twierdzi,ze towar wymieni po decyzji serwisu. Mam watpliwosci,czy serwis wyda taka decyzje.Prosze o porade prawna za ktora z gory dziekuje.

Re: Prawo wymiany towaru

Arkadiusz Pawłows

7.3.2010 15:26:51

Re: Prawo wymiany towaru

Witam.. Mam pytanie właśnie odnośnie wymiany sprzętu na nowy. 9 miesięcy temu zakupiłem nowy telefon (cena: 2199zł) i w ciągu tego okresu sprzęt będzie już 3 raz oddany do serwisu z powodu jego wadliwości. Gwarancja jest na 2 lata. Moje pytanie brzmi: Czy przy następnej naprawie (a może już przy tej) producent ma obowiązek wymiany telefonu na taki sam, nowy, wolny od wad? Czy jest jakaś podstawa prawna - zapis, mówiący o takim obowiązku producenta lub prawie konsumenta? Z góry dziękuję za informacje.

Re: Prawo wymiany towaru

Danuta

2.2.2010 14:17:51

Re: Prawo wymiany towaru

Mam pytanie . W zeszłym tygodniu kupiłam piecyk do ogrzewania. Piecyk niestety daje bardzo mało ciepła i nie nadaje się do niczego. Chciałam oddać piecyk ale pani w sklepie nie chce przyjąć. Czy mam możliwość zwrotu towaru jeżeli nie jestem z niego zadowolona??

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ