Prawo cywilne: Umowa sprzedaży - Porady prawne
Sprzedaż nieruchomości na raty
Właściciel nieruchomości oferuje jej sprzedaż z opcją zapłacenia 50% ceny w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej i 50% w ratach w ciągu roku po jej sprzedaniu. Czy istnieje możliwość odzyskania (...)
Bezpieczna sprzedaż domu
Sprzedaję dom, który jest moją własnością za kwotę 990 tys. Podpisałem umowę przedwstępną i dostałem zadatek 15 tys. zł. Na resztę klient ma dostać kredyt bankowy, jesteśmy umówieni (...)
Prawo pierwokupu a cena sprzedaży
Z uwagi na korektę planu miejscowego zmuszeni jesteśmy do kupienia gruntu na współwłasność. Chcemy zabezpieczyć sobie w umowie prawo pierwokupu. Czy do umowy można wprowadzić zapis ustalający (...)
Gwarancja a zmiana właściciela rzeczy
Nabyłem na rynku wtórnym lokal opisany w akcie notarialnym jako wypoczynkowy (jestem drugim właścicielem). W akcie notarialnym pierwszego nabywcy, developer udzielił gwarancji trwającej 2 lata (...)
Protokół zdawczo-odbiorczy
Kupiłam mieszkanie spółdzielcze własnościowe (umowa w formie aktu notarialnego) i wiem, że w momencie wydania kluczy do lokalu powinien być sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy. (...)
Zwrot zadatku - niedostarczenie towaru
Prowadzę własną działalność gospodarczą - przyjęłam zamówienie na sprowadzenie sypialni z zagranicy w danym kolorze i pod wymiary przez klienta podane. Przyjęłam na sypialnię zadatek (...)
Okres trwania rękojmi
Jaki jest czas działania rękojmi od daty zakupu towaru (nowy samochód)? Wada ujawniła się po upływie roku i 2,5 miesiąca. Sprzedawca twierdzi, że muszę zapłacić za wymianę.
Bezpieczny zakup samochodu
Czy w polskim prawodawstwie sprzedaż samochodu potwierdzona umową kupna-sprzedaży i przekazaniem dowodu rejestracyjnego oraz samego samochodu jest ostateczna i można uważać, że nabywca jest bezwarunkowym (...)
Pojęcie osoby nieuprawnionej
Art. 169 § 1 k.c. operuje pojęciem osoby nieuprawnionej do rozporządzania rzeczą ruchomą. Co kryje się pod tym pojęciem? Czy np. właściciel, który zobowiązał się nie sprzedawać rzeczy innym (...)
limit transakcji gotówkowych 15000 EUR
Pomiędzy osobami prowadzącymi działalność gosp. dochodzi do transakcji kupna/sprzedaży przedmiotu o wartości powyżej 15000 EUR.Kupujący wpłaca zaliczkę przelewem stanowiącą 10% wartości pojazdu. (...)
Cechy istotne umowy sprzedaży
Co należy do elementów istotnych umowy sprzedaży?
Uprawnienia konsumenta z tytułu niezgodności towaru z umową
Jakie uprawnienia przysługują konsumentowi z tytułu niezgodności towaru z umową?
Sprzedaż konsumencka
Kiedy dochodzi do sprzedaży konsumenckiej?
Warunkowa umowa sprzedaży ziemii rolnej
Jestem właścicielem ziemi rolnej. W dniu dzisiejszym podpisałem u notariusza warunkową umowę sprzedaży tej ziemi. Teraz Agencja Nieruchomości Rolnej musi wypowiedzieć się czy korzysta z prawa (...)
Opłaty notarialne przy przeniesieniu własności nieruchomości
Jak kształtują się opłaty notarialne przy przeniesieniu własności nieruchomości?
Masz inne pytanie do prawnika?