Bezpieczna sprzedaż domu

Pytanie:

"SprzedajÄ™ dom, który jest mojÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ… za kwotÄ™ 990 tys. PodpisaÅ‚em umowÄ™ przedwstÄ™pnÄ… i dostaÅ‚em zadatek 15 tys. zÅ‚. Na resztÄ™ klient ma dostać kredyt bankowy, jesteÅ›my umówieni na podpisanie ostatecznego aktu notarialnego i klient ma przedstawić promesÄ™ z banku, że dostaÅ‚ kredyt na ten dom i przeleje pieniÄ…dze w ciÄ…gu 7 dni od daty aktu. Jak siÄ™ zabezpieczyć żeby bank przelaÅ‚ te pieniÄ…dze i żeby nie zablokowaÅ‚ jakoÅ› tego kredytu i czy bywajÄ… oszustwa dokonywane w taki sposób?"

Odpowiedź prawnika: Bezpieczna sprzedaż domu

JeÅ›li kupujÄ…cy na razie ma tylko promesÄ™ kredytowÄ…, to niestety podpisanie umowy definitywnej sprzedaży nie zapewnia Panu należytego bezpieczeÅ„stwa. Bank może bowiem kredytu nie udzielić, Pan wobec banku nie bÄ™dzie miaÅ‚ żadnych roszczeÅ„, a wobec kupujÄ…cego, który nie zapÅ‚aci bÄ™dzie pan musiaÅ‚ wystÄ…pić na drogÄ™ sÄ…dowÄ…, a nie ma gwarancji, że bÄ™dzie z czego egzekwować. OczywiÅ›cie mógÅ‚by Pan wtedy prowadzić egzekucjÄ™ z mieszkania, które Pan sprzedaÅ‚ tej osobie, ale teoretycznie może ona to mieszkanie sprzedać. Opisana sytuacja stwarza wiÄ™c możliwość, że zostanie Pan oszukany. W zasadzie nie ma siÄ™ Pan jak zabezpieczyć, żeby bank udzieliÅ‚ kredytu kupujÄ…cemu i przelaÅ‚ pieniÄ…dze.

Przede wszystkim najbezpieczniej byÅ‚oby zaczekać do podpisania umowy kredytu. Jednak nawet na tym etapie należy siÄ™ odpowiednio zabezpieczyć, np. przeprowadzajÄ…c transakcjÄ™ w sposób wskazany niżej:

Jednak coraz częściej boimy siÄ™ nosić takie duże sumy przy sobie. Dlatego przekazanie/przelew pieniÄ™dzy dokonywane jest w banku. W praktyce wyglÄ…da to tak: strony stawiajÄ… siÄ™ u notariusza, gdzie czeka już na nie wczeÅ›niej przygotowana i sporzÄ…dzona umowa. W jego obecnoÅ›ci umowÄ™ podpisuje sprzedajÄ…cy (tylko!). NastÄ™pnie wszyscy jadÄ… do banku, gdzie w obecnoÅ›ci notariusza nastÄ™puje przekazanie/przelew pieniÄ™dzy. Gdy to nastÄ…pi, wszyscy wracajÄ… do biura i umowÄ™ podpisuje druga strona oraz notariusz. Jest to najbezpieczniejsza droga, ponieważ jeÅ›li w banku okaże siÄ™, że na koncie kupujÄ…cego nie ma pieniÄ™dzy, to wciąż jesteÅ›my wÅ‚aÅ›cicielem nieruchomoÅ›ci. Druga strona też jest chroniona, bo gdy sprzedajÄ…cy podpisze umowÄ™ i „zainkasuje" należność, nie może już nic zrobić (Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość?)

Innym sposobem może być też przelanie Å›rodków (np. z kredytu) na rachunek bankowy notariusza. Po podpisaniu umowy notariusz przelewa takie Å›rodki na rachunek bankowy sprzedajÄ…cego. Gwarantuje to zabezpieczenie zapÅ‚aty za zawieranÄ… umowÄ™, której przedmiot ma dużą wartość.

SÄ… to wiÄ™c sposoby, które w zasadzie w najwyższym stopniu gwarantujÄ…, że dostanie Pan swoje pieniÄ…dze.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika