Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kwestie zapłaty za fakturę reguluje umowa między kontrahentami. Mogą oni bowiem oznaczyć termin płatności na 7 czy też 14 dni od dnia wystawienia czy też doręczenia dokumentu. Kwestię rozliczeń i terminów rozliczeń między kontrahentami reguluje także ustawa z 2003 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. W ustawie wskazuje się, iż jeżeli termin zapłaty nie został określony w umowie, wierzycielowi, bez wezwania, przysługują odsetki ustawowe za okres począwszy od 31 dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego - do dnia zapłaty, ale nie dłuższy niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.
Za dzień wymagalności świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ust. 1, uważa się dzień określony w pisemnym wezwaniu dłużnika do zapłaty, w szczególności w doręczonej dłużnikowi fakturze lub rachunku.
Wobec tego, iż między Państwem nie było postanowień umownych i kwestia rozliczeń i zapłaty nie była oznaczona winno stosować się powyższy przepis. Dniem wymagalności będzie więc dzień doręczenia faktury. Jest to logiczne rozwiązanie – w braku bowiem postanowień umownych i doręczenia faktury, dłużnik nie miałby de facto świadomości o terminie płatności, gdyż nie miałby wiedzy o tym, kiedy faktura rzeczywiście została wystawiona.
Dlatego też naszym zdaniem w braku postanowień umownych należy stosować termin liczony od dnia doręczenia dokumentu.