Egzekucja z zasiłku z pomocy społecznej

Pytanie klienta:

""Czy w myśl obowiązujących przepisów (znowelizowana ustawa o pomocy społecznej) komornik może zająć wierzytelność (zadłużenie alimentacyjne) z zasiłku stałego wypłacanego przez ośrodek pomocy społecznej? Zasiłek ten stanowi jedyny dochód dłużnika. Jeżeli tak, to do jakiej wysokości? ""

Odpowiedź prawnika:

Co do zasady zasiłek taki, podobnie jak inne dochody dłużnika, może podlegać egzekucji komorniczej. Jeśli zaś chodzi o wysokość zwolnienia od egzekucji, to należy pamiętać o zasadzie wyrażonej w kodeksie postępowania cywilnego stanowiącej, iż w przypadku dłużnika nie otrzymującego stałej płacy, wolne od egzekucji są pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie. Ocena wysokości tej kwoty należy do organu egzekucyjnego, przy czym powinien on mieć na względzie to, że w tym ograniczeniu mieści się zabezpieczenie minimum egzystencji. Jest to tzw. zasada poszanowania minimum egzystencji. Stanowi ona wyjątek, swoisty wyłom w ogólnej zasadzie postępowania egzekucyjnego, zgodnie z którą egzekucję można prowadzić ze wszystkich części majątku dłużnika (artykuł 803 kodeksu postępowania cywilnego).

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.