ZAW-NR - czyli donos na kontrahenta

Od 1 stycznia 2020 r. na podatki.gov.pl udostępniono zawiadomienie ZAW-NR, czyli zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podatników VAT. Jeśli zapłaciłeś przelewem należność za fakturę na taki rachunek bankowy, złóż ZAW-NR w ciągu 3. dni do urzędu skarbowego i uniknij konsekwencji w PIT, CIT i VAT.

Porady prawne

Wykaz podatników VAT

To wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Kiedy warto złożyć zawiadomienie ZAW-NR?

W związku z koniecznością zapłaty za faktury na rachunek z wykazu podatników VAT, od 1 stycznia pojawiła się możliwość złożenia ZAW-NR dla uniknięcia konsekwencji podatkowych.

Złóż zawiadomienie ZAW-NR, jeśli zapłaciłeś należność za fakturę (wystawioną przez podatnika VAT czynnego) przelewem na rachunek bankowy wystawcy faktury inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podatników VAT. Pozwoli ci to:

  • zaliczyć zapłatę należności na rachunek bankowy wystawcy faktury VAT do kosztów uzyskania przychodów w PIT i CIT,
  • uwolnić się od odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe dostawcy towarów lub usługodawcy w VAT, związanym z tą transakcją.

Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, w ciągu 3. powiadom urząd skarbowy na formularzu ZAW-NR o numerze rachunku spoza wykazu, na który zleciłeś przelew. 

Gdzie złożyć zawiadomienie?

Do urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury.

Do kiedy złożyć zawiadomienie?

Na złożenie ZAW-NR masz 3 dni od daty zlecenia przelewu.

Jak złożyć i podpisać zawiadomienie?

Zawiadomienie możesz złożyć:

  • za siebie,
  • za inną osobę fizyczną,
  • za inny podmiot, który nie jest osobą fizyczną.
Aby złożyć zawiadomienie w imieniu innych podatników, musisz posiadać pełnomocnictwo ogólne (PPO-1) lub szczególne (PPS-1). Nie musisz posiadać pełnomocnictwa do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1).

Zawiadomienie możesz złożyć w formie elektronicznej – wtedy system podpowie ci urząd skarbowy, do którego należy złożyć ZAW-NR, tj. właściwy dla wystawcy faktury.

Zostaniesz bezpośrednio przekierowany do strony logowania za pomocą profilu zaufanego. Zgłoszenie będzie automatycznie podpisane kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną.

Formularz ZAW-NR możesz złożyć także w formie papierowej.

Pliki do pobrania:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika