Instrukcja obsługi w języku obcym

Pytanie:

"Czy do każdego sprzedawanego urządzenia należy dołączyć instrukcję obsługi w języku polskim, czy do urządzeń specjalistycznych wystarczy tylko instrukcja np. w języku angielskim? Czy brak instrukcji w języku polskim do sprzętu specjalistycznego może być powodem zwrotu sprzętu, jeśli tak, to w jakim czasie takiego zwrotu nabywca może żądać?"

Odpowiedź prawnika: Instrukcja obsługi w języku obcym

Odpowiedź na pytanie zależy od kilku czynników. Jeżeli sprzedaż rzeczy ruchomej jest dokonywana w zakresie działalności przedsiębiorstwa oraz drugą stroną umowy jest osoba fizyczna nabywająca rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą, do urządzenia trzeba dołączyć instrukcję obsługi w języku polskim. Obowiązek ten wynika z art. 3 ust. 6 w związku z art. 3 ust. 5 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie kodeksu cywilnego. Jeżeli więc sprzęt tego typu zostanie sprzedany bez instrukcji obsługi w języku polskim, kupujący będzie miał prawo domagać się wydania tej instrukcji, wypłaty odszkodowania oraz zwrotu niektórych kosztów (np. związanych z transportem). Jeżeli sprzedawca nie uczyni zadość tym wymaganiom, kupujący może przede wszystkim żądać obniżenia ceny. Prawo żądania odstąpienia od umowy będzie przysługiwało kupującemu jeżeli niezgodność towaru z umową jest istotna. To, jaki charakter ma niezgodność trzeba oceniać w konkretnym przypadku. W przedstawionym stanie faktycznym chodzić może o to w jaki sposób brak instrukcji w języku polskim wpływa na możliwość korzystania z urządzenia. Instrukcja w języku polskim nie musi być dołączana do towaru, jeżeli sprzedaż nie ma charakteru konsumenckiego. Nie ma więc takiego obowiązku, jeżeli firma sprzedaje specjalistyczne urządzenia tylko podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, wykorzystującym je do prowadzenia tej działalności lub kupującym jest osoba prawna.

Więcej informacji na ten temat w artykułach:

Odpowiedzialność sprzedawcy wynikająca z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej

Prawa i obowiązki konsumentów przy sprzedaży konsumenckiej


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • BB 2019-04-13 14:49:37

  Czy jeśli do produktu dołączona jest wielojęzyczna skrócona instrukcja obsługi, zawierająca również język polski to wystarczy? Czy w takiej sytuacji Klient może żądać otrzymania pełnej instrukcji obsługi w języku polskim, którą producent udostępnia jedynie w języku angielskim na stronie producenta?

 • po0 2018-04-12 15:50:17

  ;p

 • dododonidodo 2016-02-07 15:11:37

  Instrukcja w języku polskim nie musi być dołączana do towaru, jeżeli sprzedaż nie ma charakteru konsumenckiego. Nie ma więc takiego obowiązku, jeżeli firma sprzedaje specjalistyczne urządzenia tylko podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, wykorzystującym je do prowadzenia tej działalności lub kupującym jest osoba prawna. Na jakiej podstawie opiera się to stwierdzenie?

 • meg300 2015-08-27 10:15:28

  Witam, Mam zapytanie. Czy wymagane jest dołączenie instrukcji obsługi w języku polskim do urządzenia ( linii produkcyjnej - czyli cały zestaw rożnych urządzeń wyglądających jak mini fabryka), które zostały wykonane na specjalne zamówienie dla klienta. Sprzedaż linii nie ma charakteru konsumpcyjnego ? to zestaw specjalistycznych urządzeń z przeznaczaniem dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą obsługiwany przez wyspecjalizowany i przeszkolony do tego personel. Dysponujemy tylko instrukcjami w języku angielskim, ale PIP zażądał wszystkich instrukcji po polsku, czy słusznie? Proszę o odpowiedz i podstawy prawne.

 • dan 2014-11-19 00:47:53

  Z czego wynika że nie ma obowiązku między przedsiębiorcami przesyłać instrukcji w języku polskim? proszę o wskazanie normy prawnej.

 • Anna Grzyb 2013-02-10 02:24:54

  Ustawa mówi wyraźnie o konieczności dostarczenia instrukcji obsługi, natomiast mam wątpliwości / pytanie - jeżeli mamy do czynienia z wkrętarką akumulatorową, czyli złożonym urządzeniem mechanicznym to oczekujemy i nikogo nie zdziwi dostarczenie instrukcji. Ale co ze śrubokrętem ? Wedle ustawy klient może domagać się instrukcji obsługi - bo ustawa, jak to ustawa, nie określa listy wyjątków, czy poziomu złożoności towaru, dla którego musi, a dla których nie musi zostać dostarczona instrukcja obsługi.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika