Wada fizyczna mieszkania nabytego z rynku wtórnego a odpowiedzialność z tytułu rękojmi
Pytanie:
"Kupiłam mieszkanie z rynku wtórnego, sprzedawca zataił przede mną wade w postaci przeciekania ściany szczytowej. Jestem pewna, że było to zatajenie, bo jak się potem okazało nie jest to człowiek specjalnie uczciwy. W jaki sposób mogę dochodzić jego odpowiedzialności?"
Odpowiedź prawnika: Wada fizyczna mieszkania nabytego z rynku wtórnego a odpowiedzialność z tytułu rękojmi
Może Pani skorzystać z uprawnień, jakie przepisy prawa cywilnego przyznają kupującemu w przypadku wady fizycznej rzeczy- chodzi o roszczenie z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej uregulowane w art. 556 - 576 kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisem art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne). Trzeba przy tym wskazać, że rękojmia ta obejmuje także mieszkania, w tym wypadku jednak termin dochodzenia roszczenia wynosi 3 lata od dnia, w którym rzecz została kupującemu wydana. Po tym okresie roszczenie z tytułu rękojmi wygasa, chyba, że sprzedawca wadę podstępnie zataił.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?