Sprzedaż konsumencka

Pytanie:

"Kiedy dochodzi do sprzedaży konsumenckiej?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż konsumencka

Należy zaważyć, iż w prawie polskim funkcjonują w zasadzie dwa reżimy prawne związany z obrotem konsumenckim i wynikający z ustawy o sprzedaży konsumenckiej, oraz przepisy ogólne o rękojmi wyrażone w Kodeksie Cywilnym. .

Sprzedaż konsumencka jest zdefiniowana w u.s.k.

Art. 1. 1. Ustawę stosuje się do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą (towar konsumpcyjny).

(...)

4. Do sprzedaży konsumenckiej nie stosuje się przepisów art. 556-581 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny Powyższe oznacza, iż w ramach reżimu konsumenckiego nie stosujemy przepisów o rękojmi i gwarancji z Kodeksu Cywilnego. Zamiast nich u.s.k zawiera przepisy mające na celu zabezpieczenie szeroko pojętego interesu konsumenta w przypadku, gdy sprzedany towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest wadliwy w postaci tzw. niezgodności towaru z umową.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika