Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 40)

Wydanie przedmiotu umowy pożyczki

Ponad rok temu zawarłem z kolegą pisemną umowę pożyczki - 10.000 zł. Kwoty tej jednak nigdy nie otrzymałem. Teraz ten "kolega" pisemnie wezwał mnie do jej spłaty, uprzedzając, iż jeżeli go (...)

Przedawnienie roszczeń z umowy pożyczki

Jak jest termin przedawnienia roszczenia o wydanie przedmiotu pożyczki?

Służebność mediów - partycypacja w kosztach

Kupiłem działkę budowlaną, ale bez kanalizacji wodno-ściekowej. Do drogi gminnej wzdłuż której biegnie kanalizacja jest około 100m. Czy jeżeli na swój koszt doprowadzę wodę do swojej działki, (...)

Rejestr zastawów rejestrowych

Z czego składa się numer pozycji rejestru zastawów i gdzie to znależć? Jak wygląda postanowienie Sądu Rejonowego Wydział Rejestru Zastawów o wpis do rejestru zastawów i gdzie to znaleźć?

Nieetyczne zachowanie adwokata

W celu wyjaśnienia swoich spraw rodzinnych skorzystałem z dwóch porad pewnego adwokata. Zapłaciłem za usługę, jednakże nie mam pokwitowania. Zrezygnowałem z usług tego adwokata gdyż usłyszałem, (...)

Darowizna części nieruchomości

Jaką procedurę formalno-prawną powinna przejść osoba, będącą w posiadaniu działki ziemi, jeżeli chce podarować część tej ziemi swojej córce? W jaki sposób dokonać podziału nieruchomości, (...)

Zatarcie skazania a określenie kogoś przestępcą

Czy w sytuacji kiedy wyrok został już usunięty z bazy KRK, a inna osoba próbuje wykorzystać fakt skazania i rozpowiada o tym, można zaskarżyć ją o zniesławienie?

Umowa o reprezentację z fachowym pełnomocnikiem

Sprawę o rozwód powierzyłam prawnikowi, który po zainkasowaniu dość znacznej kwoty miał dzielnie bronić moich przekonań. Sprawa, która wydawała się na pierwszy rzut oka prosta zakończyła (...)

Prowizja dla agenta mimo rozwiązania umowy

Czego dotyczy art. 761[1] Kodeksu cywilnego?

Czynsz przy umowie dzierżawy

Spadek, który odziedziczyłam jest dzierżawiony według umowy na 10 lat (jest to gospodarstwo rolne). Należności z tytułu użytkowania gruntów ma uiszczać dzierżawca. Czy mogę zażądać od dzierżawcy (...)

Przedawnienie wierzytelności hipotecznej

Co się dzieje z hipoteką w przypadku przedawnienia wierzytelności zabezpieczonej hipoteką?

Konsekwencje niedotrzymania umowy przedwstępnej

Jakie są skutki zawarcia umowy przedwstępnej w celu kupna nieruchomości w formie zwykłej pisemnej a jakie w formie aktu notarialnego?

Terminy wypowiedzenia umowy najmu

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego zawarta na czas nieoznaczony?

Charakterystyka użytkowania wieczystego

Na czym polega użytkowanie wieczyste?

Sprzedaż udziału w spółdzielczym prawie do lokalu

Jakie dokumenty są niezbędne do sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jeżeli właściciel nabył to prawo w drodze spadkobrania w udziale 1/4 części?

Zasady podnajmu lokalu a warunki umowy

Czy najemca w każdym przypadku musi uzyskać zgodę Wynajmującego na podnajem lub bezpłatne używanie lokalu?

Podział nieruchomości władnącej a służebność

Co dzieje się ze służebnością gruntową w przypadku podziału nieruchomości władnącej?

Elementy umowy sprzedaży nieruchomości

Jakie są "Istotne elementy" umowy przedwstępnej dotyczącej kupna - sprzedaży nieruchomości?

Definicja służebności drogowej

Co to jest służebność drogowa ustanowiona na działce oraz czy dotyczy ona każdorazowo właściciela tej działki?

Rozporządzanie udziałem we współwłasności

Jak rozumieć komentarz do Art. 198 KC (Kodeks cywilny z komentarzem, opracowanie Grażyny Zdziennickiej-Kaczochy, wydawnictwo Sigma) "Rozporządzanie udziałem może polegać na jego sprzedaży, wydzierzawieniu, (...)

Termin przedawnienia roszczeń z umowy pożyczki

Jaki jest termin przedawnienia roszczenia o zwrot pożyczki?

Zmiana wpisu w KW po przekształceniu prawa

Czy w przypadku przekształcenia prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej we własność domu jednorodzinnego zostaje urządzona nowa KW, czy KW prowadzona dla prawa do domu jednorodzinnego (...)

Prawo obligacyjne

Co oznacza pojęcie "prawo obligacyjne"?

Moment powstania użytkowania wieczystego

W którym momencie powstaje użytkowanie wieczyste?

Moc prawna wpisu w księdze wieczystej

W którym momencie mocy nabiera wpis do KW?

Sposób podziału wedle udziałów współwłaścicieli

Czy w sprawie o zniesienie współwłasności nieruchomości (piętrowy budynek + parcela), przy podziale brana jest pod uwagę wartość mieszkań znajdujących się na piętrze i parterze (jakiś współczynnik, (...)

Koszt założenia księgi wieczystej

Jestem właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego od 1990r i jest to moje pierwsze mieszkanie. Chcę założyć księgę wieczystą na to mieszkanie,jakie dokumenty muszę muszę przedstawić (...)

Sposób przeniesienia własności w umowie sprzedaży

Czy umowa sprzedaży nieruchomości przenosi własność na nabywcę?

Zasada superficies solo cedit

Na czym polega zasada "superficies solo cedit"?

Prawo pierwokupu a prawo odkupu

Na czym polega różnica między prawem odkupu a prawem pierwokupu?

Forma umowy darowizny a podatek

Jeżeli ojciec chce podarować swojej córce nowo kupiony używany samochód w części 1/2, czy w tym przypadku wystarczy zawrzeć umowę darowizny? Czy musi być ona potwierdzona w formie notarialnej? (...)

Podrobienie podpisu

W 1999 r. złożyłem do Urzędu Poczty skargę na pracę listonosza, bo został podrobiony mój podpis na zwrotce powiadomienia o sprawie sądowej. Sfałszowanie podpisu zostało stwierdzone przez grafologa. (...)

Żądanie zwrotu nieruchomości zasiedzianej

W roku 1990 kupiłem dom, który był wybudowany w 1938 r. przez Żydów. Po wojnie państwo jako mienie poniemieckie przywłaszczyło sobie własność i użytkowało do 1990 r. Zgodnie z logiką do domu (...)

Wypowiedzenie umowy użyczenia lokalu

Dom jednorodzinny był współwłasnością teściowej i teścia. Wraz z żoną zajmujemy piętro tego domu na podstawie umowy użyczenia napisanej na żonę podpisanej przez teściową i teścia. Umowa (...)

Budynek postawiony na działce innej osoby

Brat mojej mamy postawił dom na działce nie należącej do niego. Niedawno brat mamy zmarł. Pozostały po nim rachunki na budowę i projekt budynku. Czy mama może dochodzić swojej części spadku (...)

Podział majątku po zawarciu tzw. intercyzy

Czy jeżeli podczas trwania małżeństwa została podpisana notarialna umowa rozdzielności majątkowej to w przypadku zmiany wpisu w księdze wieczystej nieruchomości wspólnej z współwłasności (...)

Wpis praw spadkobiercy do ksiegi wieczystej

W księdze wieczytej wpisani są moi nieżyjący rodzice, będący współwłaścicielami po idealnej połowie nieruchomości. Jak będzie wyglądał wpis do KW w przypadku nabycia przeze mnie praw do (...)

Wybudowanie domu na nie swojej nieruchomości

Czy przez samoistne posiadanie w dobrej wierze (w rozumieniu art. 231 KC) można uznać przypadek, kiedy nabywam w spadku dom, który częściowo stoi na działce sąsiada. Do momentu weryfikacji map geodezyjnych (...)

Dom częściowo stojący na cudzym gruncie

Odziedziczyłem dom, który częściowo jak się okazuje stoi na działce sąsiada. W jaki sposób mogę stać się właścicielem części działki sąsiada, na której stoi dom? Sąsiad jest starszą (...)

Wadliwe określenie stron umowy

Czy umowa jest ważna, jeśli źle określono w niej miasto i adres (różny od rzeczywistych danych) prowadzonej działalności gospodarczej? Czy w związku z tym można skutecznie dochodzić praw związanych (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika