Koszt założenia księgi wieczystej

Pytanie:

"Jestem właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego od 1990r i jest to moje pierwsze mieszkanie. Chcę założyć księgę wieczystą na to mieszkanie,jakie dokumenty muszę muszę przedstawić przy zakładaniu księgi ? Jakie poniosę opłaty - mieszkanie ma wartość 100 tyś zł ?"

Odpowiedź prawnika: Koszt założenia księgi wieczystej

Zgodnie z art. 24 [1] ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste mogą być prowadzone także w celu ustalenia stanu prawnego własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. W celu założenia księgi należy sądowi przedłożyć następujące dokumenty: - wniosek o założenie księgi wieczystej, - wniosek o wpis do księgi wieczystej własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, - zaświadczenie o położeniu i powierzchni lokalu wydane przez spółdzielnię mieszkaniową, - oświadczenie spółdzielni mieszkaniowej (jako właściciela nieruchomości, na której położony jest lokal) o ustanowieniu na Pana rzecz (o przysługującym Panu) ograniczonym prawie rzeczowym - własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego. Oświadczenie to powinno mieć formę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi, gdyż taka forma wymagana jest do dokonania wpisu do księgi wieczystej określonego prawa. Koszty założenia i wpisu określonego prawa do księgi wieczystej są następujące: - wpis stały o założenie księgi wieczystej - 40 złotych - wpis stosunkowy za wpisanie prawa - w zależności od wartości wpisanego prawa, w nastepującej wysokości: n. do 10.000 zł - 8%, nie mniej jednak niż 30 zł, n. od 10.001 zł do 50.000 zł: od pierwszych 10.000 zł - 800 zł, a od nadwyżki ponad 10.000 zł - 7%, n. od 50.001 zł do 100.000 zł: od pierwszych 50.000 zł - 3.600 zł, a od nadwyżki ponad 50.000 - 6%, n. powyżej 100.000 zł: od pierwszego 100.000 zł - 6.600 zł, a od nadwyżki ponad 100.000 zł - 5%, nie więcej jednak niż 100.000 zł. Wpis własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego wynosi dwudziestą część wpisu stosunkowego, czyli w analizowanym przypadku, przy wartości lokalu ok. 100 000 złotych - ok. 330 złotych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika