Wydanie przedmiotu umowy pożyczki

Pytanie:

"Ponad rok temu zawarłem z kolegą pisemną umowę pożyczki - 10.000 zł. Kwoty tej jednak nigdy nie otrzymałem. Teraz ten "kolega" pisemnie wezwał mnie do jej spłaty, uprzedzając, iż jeżeli go nie spłacę, wniesie pozew do sądu. Odpowiedzi jeszcze nie udzieliłem. Co powinienem zrobić? "

Odpowiedź prawnika: Wydanie przedmiotu umowy pożyczki

Przede wszystkim nie należy płacić!!! Grożenie skierowaniem sprawy na drogę sądową obliczone jest jedynie na wywołanie presji, proszę jej nie ulegać. Jeżeli bowiem sprawa trafi do sądu, "kolega" skazany jest na porażkę. Oto dlaczego: 1. Obowiązek zwrotu przedmiotu pożyczki ciąży na pożyczkobiorcy jedynie wtedy, gdy został mu on uprzednio wydany. Jeżeli zaś wydanie nie nastąpiło, pożyczkodawca nie może zasadnie żądać zwrotu przedmiotu pożyczki. Jeżeli zażąda, każdy sąd oddali takie powództwo, gdyż żądanie takie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. 2. Co więcej, pożyczkobiorcy też przysługują pewne uprawnienia. Otóż w ciągu sześciu miesięcy od chwili, gdy przedmiot pożyczki miał być wydany, pożyczkobiorca może żądać tegoż wydania. Po tym terminie uprawnienie to się przedawnia. Jeżeli więc od dnia, w którym przedmiot pożyczki (np. pieniądze) miał być wydany minęło już 6 miesięcy, a nie wydano przedmiotu pozyczki, roszczenie pożyczkobiorcy przedawnia się i nie może żądać wydania przedmiotu pożyczki. Tym bardziej w takim przypadku pożyczkodawca nie może domagać się zwrotu przedmiotu pożyczki, który nie został wydany. 3. Niezależnie od uprawnienia nakreślonego powyżej, pożyczkobiorca może żądać od pożyczkodawcy naprawienia szkody wynikłej z niewykonania (albo nienależytego wykonania) ciążącego na nim zobowiązania (bowiem w umowie pożyczki pożyczkodawca zobowiązuje się do przeniesienia na biorącego pożyczkę własności określonej ilości pieniędzy lub rzeczy oznaczonych rodzajowo). Pożyczkobiorca musi jednak udowodnić, iż poniósł szkodę przez fakt, że pożyczkodawca nie wypłacił umówionej sumy (np. sam nie wykonał ciążącego na nim zobowiązania i poniósł z tego tytułu odpowiedzialność majątkową). Jednakże pożyczkodawca nie będzie zmuszony do naprawienia szkody, jeśli nie wywiązał się ze swego zobowiązania na skutek okoliczności, za które odpowiedzialności nie ponosi. 4. Ponadto pożyczkobiorca może żądać za opóźnienie od pożyczkodawcy zapłaty odsetek od umówionej kwoty. Jeśli w umowie nie zastrzeżono wysokości odsetek, należą się odsetki ustawowe (obecnie 13%). Pożyczkobiorca nie musi nawet udowadniać, że poniósł szkodę, a pożyczkodawca odpowiada nawet wtedy, gdy opóźnienie było następstwem okoliczności, za które odpowiedzialności nie ponosi. Proszę więc nie obawiać się drogi sądowej; jeśli sprawa zostanie wygrana, a wszystko na to wskazuje, sąd może zasądzić zwrot kosztów procesowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika