Nieetyczne zachowanie adwokata
Pytanie:
"W celu wyjaśnienia swoich spraw rodzinnych skorzystałem z dwóch porad pewnego adwokata. Zapłaciłem za usługę, jednakże nie mam pokwitowania. Zrezygnowałem z usług tego adwokata gdyż usłyszałem, że jeżeli ruszę tę sprawę, to mnie zniszczą. Przeniosłem się do drugiego adwokata. Na podstawie jego porad przedstawiałem wnioski w sądzie. W aktach sprawy jest nawet pismo tego adwokata kierowane do strony dla mnie przeciwnej. W tej chwili pierwszy adwokat jest pełnomocnikiem mojego adwersarza, a drugi pełnomocnikiem substytucyjnym. Czy jest to zgodne z przepisami o adwokaturze? Jeżeli nie to do kogo kierować zażalenie?"
Odpowiedź prawnika: Nieetyczne zachowanie adwokata
Przedstawione zachowanie adwokata stoi w jawnej sprzeczności z zasadami etyki adwokackiej. Zasady te, choć nie mają charakteru powszechnie obowiązującego prawa, obowiązują adwokatów. Zgodnie z § 22 pkt 1 kodeksu etyki adwokackiej, adwokatowi nie wolno podjąć się prowadzenia sprawy ani udzielić pomocy prawnej, jeżeli (m. in.) udzielił wcześniej pomocy prawnej stronie przeciwnej w tej samej sprawie lub w sprawie z nią związanej. Może więc Pan/i złożyć zażalenie do odpowiedniej ze względu na miejsce działania adwokata Okręgowej Izby Adwokackiej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?