Prawo cywilne: Pozostałe - Porady prawne

Pełnomocnictwo do wynajęcia mieszkania

Na stałe mieszkam w Austrii i nie będę mógł jechać do Polski przez najbliższy rok. W Polsce mam mieszkanie własnościowe, które chciałbym wynająć. Chciałbym do tego upoważnić moją szwagierkę. (...)

Co oznacza dożywotnia i bezpłatna służebność osobista mieszkania?

Witam serdecznie, bardzo bym prosił o wyjaśnienie co oznacza dożywotnia i bezpłatna służebność osobista mieszkania?

Ubezwłasnowolnienie częściowe a decyzja o leczeniu

Osoba chora psychicznie nie wyrażała zgody w okresie silnego nawrotu choroby na pobyt w szpitalu. Pogotowie interweniowało dwukrotnie, ale tylko poprzez przyjazd do chorej. Dopiero pisemne oświadczenie (...)

Odsetki od kary umownej

Czy od kary umownej przewidzianej w umowie można naliczać odsetki ustawowe, jeśli tak, to od jakiego terminu (w umowie kwestia terminu uregulowania kary umownej nie jest uregulowana)?

Wpis konstytutywny a deklaratoryjny

Jaka jest różnica pomiędzy wpisem konstytucyjnym, a wpisem deklatoryjnym?

Ważność aktu notarialnego

W jakiej sytuacji akt notarialny staje się nieważny?

Podwójne nazwisko a podpis

Osoba nosi dwa nazwiska - panieńskie i po mężu. Czy może podpisywać się na dokumentach tylko nazwiskiem panieńskim, czy też nie ma takiej możliwości?

Sprzedaż nieruchomości na raty

Właściciel nieruchomości oferuje jej sprzedaż z opcją zapłacenia 50% ceny w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej i 50% w ratach w ciągu roku po jej sprzedaniu. Czy istnieje możliwość odzyskania (...)

Publikacja zdjęcia domu bez zezwolenia

Znajoma zakupiła bardzo znany, ogólnopolski miesięcznik budowlany i zadzwoniła do mnie z gratulacjami, gdyż na tytułowej okładce rozpoznała mój prywatny dom. Ogromne było moje zdziwienie bo zdjęcie (...)

Maksymalna wysokość zadatku

Ktoś powiedział mi, że kwota zadatku w umowie przedwstępnej sprzedaży nie może w ujęciu procentowym przekraczać pewnej (jakiej) części kwoty całkowitej na jaką umowa opiewa. I że jeśli przekracza, (...)

Co to jest Prawo materialne?

Czy możliwym jest wyjaśnienie co to jest prawo materialne? Jakiś przykład naruszenia tego prawa?

Prawa komornika sądowego do informacji o dłużniku

Organ prowadzący egzekucję (komornik sądowy) ma prawo zasięgać informacji w różnych instytucjach administracyjnych w sprawie danych dłużnika (np. meldunkowych) wobec którego toczy (...)

Immisje

Mój sąsiad zasadził sobie cztery drzewa nie owocowe - olszyny. Drzewa te, stoją praktycznie w granicy z moją działką. W trakcie próby rozmowy i wycięcia tych drzew rozpętało sie (...)

Oświadczenie woli składane drogą elektroniczną

Jestem zarządcą nieruchomości. Mój kontakt z właścicielami zarządzanych nieruchomości odbywa się zazwyczaj poprzez e-mail oraz telefon. Właściciele jednego z budynków między sobą (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie alkoholowe

Moja 50-paro letnia córka jest uzależniona od alkoholu. Do tej pory się nie leczyła i nie chce podjąć dobrowolnie leczenia. Utrzymuje się ze świadczenia rentowego, choć jego kwotę przeznacza (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika