Pełnomocnictwo do wynajęcia mieszkania

Pytanie:

"Na stałe mieszkam w Austrii i nie będę mógł jechać do Polski przez najbliższy rok. W Polsce mam mieszkanie własnościowe, które chciałbym wynająć. Chciałbym do tego upoważnić moją szwagierkę. Jak mam to zrobić? Szwagierka mieszka w Polsce, a ja nie mogę jechać do Polski. Czy mogę jej udzielić pełnomocnictwa tutaj w Austrii i czy koniecznie przez notariusza?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo do wynajęcia mieszkania

Do zawarcia umowy najmu przez pełnomocnika nie jest konieczne udzielenie tego pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego. Wystarczające jest udzielenie pełnomocnictwa w zwykłej formie pisemnej. Pełnomocnictwo takie powinno wskazywać osobę pełnomocnika, dostatecznie ją identyfikując oraz powinno wskazywać rodzaj pełnomocnictwa oraz podpis mocodawcy. Pełnomocnictwo może być: ogólne (obejmujące czynności zwykłego zarządu) lub do określonej czynności lub określonego rodzaju czynności (np. zawierania umów najmu). Zatem może Pan udzielić pełnomocnictwa przebywając w Austrii i wysyłając drogą pocztową dokument tego pełnomocnictwa.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Witold 2022-11-25 16:19:05

    Ważna informacja. Dziękuję


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika