Szkoła publiczna a osobowość prawna

Pytanie klienta:

""Czy publiczna szkoła podstawowa posiada osobowość prawną? Czym jest to uwarunkowane? Czy można powierzyć obowiązki dyrektorowi (bez konkursu) na czas dłuższy niż 1/2 roku?""

Odpowiedź prawnika:

Szkoła publiczna nie jest osobą prawną, gdyż żaden przepis prawa nie nadaje jej takiego statusu. Zasadą prawa cywilnego jest art. 33, który stanowi, że osobą prawną jest jednostka organizacyjna, której przepis prawny nadaje osobowość prawną. Szkoła podstawowa jest natomiast tzw. jednostką budżetową w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Zasady wyłaniania dyrektorów szkół publicznych określa ustawa o systemie oświaty. Zgodnie z jej zasadami, dyrektorem może być osoba wyłoniona w drodze konkursu. Wyjątkowo, na podstawie art. 36a ust. 4a powoływanej ustawy, do czasu wyłonienia osoby dyrektora w drodze konkursu, stanowisko to powierza się osobie wicedyrektora, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, lecz tylko na 6 miesięcy. Przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że w terminie sprawowania stanowiska dyrektora przez wicedyrektora (czyli 6 miesięcy) powinien zostać przeprowadzony konkurs na stanowisko dyrektora szkoły. Jeżeli w tym terminie nie wyłoniono dyrektora szkoły, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.