Immisje

Pytanie:

"Mój sąsiad zasadził sobie cztery drzewa nie owocowe - olszyny. Drzewa te, stoją praktycznie w granicy z moją działką. W trakcie próby rozmowy i wycięcia tych drzew rozpętało sie piekło. Sąsiad straszy sądem. W jaki sposób , prawny i delikatny jako sąsiad mogę pozbyć sie tych drzew, dodam że za kilka lat zasłonią one dostęp do światła słonecznego na dużej części mojej działki, nie wspominając o potrzebie porządkowania dużego obszaru z lecących liści każdej jesieni."

Odpowiedź prawnika: Immisje

Drzewa znajdujące się na granicy nieruchomości, które mogą uniemożliwiać, lub w znacznym stopniu ograniczać dostęp światła do nieruchomości, są niewątpliwie immisjami z art. 144 KC.

Przepis art. 144 stwierdza, iż właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Przepis ten ogranicza, więc prawa właściciela, w ten sposób, aby jego działania nie utrudniały korzystania ponad przeciętną miarę z sąsiedniej nieruchomości, biorąc pod uwagę, przy określeniu stopnia utrudnienia korzystania także stosunki miejscowe. W tym wypadku, występuje taka immisja negatywna, bowiem drzewa osiągnąwszy określoną wysokość, z pewnością utrudnią dostęp światła słonecznego do sąsiedniej nieruchomości, a więc utrudnią korzystanie z niej. Właścicielowi nieruchomości dotkniętej immisjami przysługuje w związku z tym roszczenie negatoryjne z art. 222 § 2, o zaniechanie naruszeń własności i przywrócenie stanu zgodnego z prawem.

Jak więc wynika z powyższego, może Pan wezwać sąsiada do polubownego zaniechania naruszeń prawa własności oraz przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Jeżeli sąsiad nie zaniecha naruszeń ani nie przywróci stanu zgodnego z prawem, pozostanie panu drogą sądowa do dochodzenia swoich praw.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika