Ważność aktu notarialnego
Pytanie:
"W jakiej sytuacji akt notarialny staje się nieważny?"
Odpowiedź prawnika: Ważność aktu notarialnego
Co do zasady, akt notarialny jest dokumentem urzędowym, stwierdzającym, a notariusz w zakresie swoich uprawnień, działa jako osoba zaufania publicznego. Akt notarialny poświadcza prawdziwość zdarzenia, które wynika z aktu.
Co powinien zawierać akt notarialny
Akt notarialny powinien zawierać:
-
dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu, a w razie potrzeby lub na żądanie strony - godzinę i minutę rozpoczęcia i podpisania aktu,
-
miejsce sporządzenia aktu,
-
imię, nazwisko i siedzibę kancelarii notariusza, a jeżeli akt sporządził zastępca notariusza - nadto imię i nazwisko zastępcy,
-
imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób fizycznych, nazwę i siedzibę osób prawnych lub innych podmiotów biorących udział w akcie, imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób działających w imieniu osób prawnych, ich przedstawicieli lub pełnomocników, a także innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu,
-
oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty,
-
stwierdzenie, na żądanie stron, faktów i istotnych okoliczności, które zaszły przy spisywaniu aktu,
-
stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany,
-
podpisy biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu,
-
podpis notariusza.
Brak jednego z powyższych elementów powoduje, że nie ma zachowanej formy aktu notarialnego. Są to wymogi formalne ważności aktu notarialnego.
Jednakże akt notarialny może być nieważny, gdy sama czynność stwierdzona aktem staje się nieważna. Sytuacja taka jest jednak trudna do wyobrażenia, gdyż notariusz zobowiązany jest do dokładnego zbadania zgodności z prawem dokonywanej czynności.
Akt notarialny jest ważny bezterminowo, dopóki nie zostanie unieważniony przez sąd. W polskim prawie nie ma terminu ważności aktu notarialnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?