Ważność aktu notarialnego

Pytanie:

"W jakiej sytuacji akt notarialny staje się nieważny?"

Odpowiedź prawnika: Ważność aktu notarialnego

Co do zasady, akt notarialny jest dokumentem urzędowym, stwierdzającym, a notariusz w zakresie swoich uprawnień, działa jako osoba zaufania publicznego. Akt notarialny poświadcza prawdziwość zdarzenia, które wynika z aktu.

Co powinien zawierać akt notarialny

Akt notarialny powinien zawierać:

  1. dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu, a w razie potrzeby lub na żądanie strony - godzinę i minutę rozpoczęcia i podpisania aktu,
  2. miejsce sporządzenia aktu,
  3. imię, nazwisko i siedzibę kancelarii notariusza, a jeżeli akt sporządził zastępca notariusza - nadto imię i nazwisko zastępcy,
  4. imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób fizycznych, nazwę i siedzibę osób prawnych lub innych podmiotów biorących udział w akcie, imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób działających w imieniu osób prawnych, ich przedstawicieli lub pełnomocników, a także innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu,
  5. oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty,
  6. stwierdzenie, na żądanie stron, faktów i istotnych okoliczności, które zaszły przy spisywaniu aktu,
  7. stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany,
  8. podpisy biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu,
  9. podpis notariusza.

Brak jednego z powyższych elementów powoduje, że nie ma zachowanej formy aktu notarialnego. Są to wymogi formalne ważności aktu notarialnego.

Jednakże akt notarialny może być nieważny, gdy sama czynność stwierdzona aktem staje się nieważna. Sytuacja taka jest jednak trudna do wyobrażenia, gdyż notariusz zobowiązany jest do dokładnego zbadania zgodności z prawem dokonywanej czynności.

Akt notarialny jest ważny bezterminowo, dopóki nie zostanie unieważniony przez sąd. W polskim prawie nie ma terminu ważności aktu notarialnego.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Daro55 2021-03-14 18:13:59

    Jeśli chodzi o notariusz Cejrowską to zawsze można liczyć na bezbłędnie i profesjonalnie przygotowany akt notarialny. Rzetelna i doświadczona.

  • Karol 2019-01-23 18:58:44

    Witam kilka lat temu ojciec przepisał mi działke budowlaną. po kilku atach zmieniłem dowód osobisty poniewaz sie przemeldowałem. ojciec zmarł czy wobec tego akt jest nieważny?

  • A. 2015-01-06 15:30:51

    Witam, czy można unieważnić akt notarialny, jeśli notariusz błędnie określił osobę, na której rzecz został wydany? Mieszkanie zostało przepisane na małżeństwo po rodzicach jednej ze stron.

  • Elżbieta 2014-12-12 17:24:44

    W tym czasie gdy kupowałam mieszkanie (prawie 20 lat temu. W moim dowodzie osobistym miałam wpisane tylko jedno imię a gdy wymieniłam dowód wpisano mi 2 imiona. To mnie zaskoczyło, bo nie do końca wiedziałam, czy mam 2 imiona. Ponadto moje imię w akcie notarialnym zostało zniekształcone, zauważyłam to dużo później, że zamiast Elżbieta jest napisane Eliżabiata. Czy mój akt notarialny jest ważny?

  • and 2012-09-16 20:00:31

    Witam!!! Ile osób potrzebnych jest do sporządzenia aktu notarialnego aby był uznany za ważny? Ja byłem obecny z małżonką, notariusz oraz prezes spółdzielni


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika