Co mogę zrobić z uciążliwym sąsiadem?
Pytanie:
"Mam problem z moim sąsiadem który mieszka za ścianą. W różnych porach dnia puszcza bardzo muzykę. Zorganizował również parokrotnie imprezy, na których było tak głośno że byłam zmuszona wezwać policję. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? "
Odpowiedź prawnika: Co mogę zrobić z uciążliwym sąsiadem?
Niniejsza opinia została sporządzona na podstawie przepisów ustawy Kodeks cywilny (Dz.U.2014.121 - j.t.) – dalej: k.c.; ustawy Kodeks wykroczeń (Dz.U.2013.482 j.t.) – dalej: k.w.; ustawy Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2014.101 -j.t.) – dalej: k.p.c. oraz aktualnych komentarzy doktryny i orzecznictwa odnoszących się do rozpatrywanych kwestii.
1. Z opisu stanu faktycznego wynika, iż ma Pani problem z sąsiadem, który notorycznie narusza spokój Pani i Pani rodziny. Podejmowane czynności związane z zawiadomieniem organów ścigania nie przyniosły pożądanych rezultatów. Sąsiad pomimo ukarania go mandatem, nadal narusza Państwa spokój.
Immisje pośrednie są ubocznym, choć kłopotliwym dla sąsiadów, skutkiem działania właściciela, nie stanowią zaś rodzaju zamierzonego oddziaływania na nieruchomości sąsiednie. Tutaj właściciel koncentruje się na wykonywaniu swego prawa własności, lecz jego działanie zakłóca sąsiadom korzystanie z ich nieruchomości. Wydaje się, że zachowanie opisane w opisie stanu faktycznego (hałas) jest w typowych stosunkach między niezależnymi przedmiotami własności, immisją pośrednią.
Doktryna stwierdza również:
„Chodzi tu o aktywne zachowanie właściciela (działanie), które jest podejmowane w ramach wykonywania jego prawa, równocześnie oddziałujące na sferę cudzego (sąsiedniego) prawa własności.” (E. Gniewek, Komentarz do Kodeksu Cywilnego)
Jak już wyżej wskazaliśmy, w przypadku hałasu pochodzącego z sąsiedniego budynku mamy do czynienia z immisjami pośrednimi. Oddziaływanie pośrednie na nieruchomości sąsiednie (w tym przypadku na Pani dom) jest jednak dopuszczalne, jeśli mieści się w granicach przeciętnej miary. Oceny przeciętnej miary dokonuje się według dwóch kryteriów: społeczno-gospodarczego przeznaczenia obu nieruchomości oraz stosunków miejscowych. Co do oceny przeciętnej miary w rozumieniu art. 144 k.c. wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 listopada 1985 r. (II CR 149/85, OSNCP 1986, nr 10, poz. 162), stwierdzając, że musi być ona dokonana na podstawie obiektywnych warunków, panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie, a nie na podstawie subiektywnych odczuć osób, których przestrzeń w miejscu zamieszkania w następstwie dalszego budowania budynku mieszkalnego uległaby ograniczeniu (glosa do wyroku W.J. Katnera, NP 1988, nr 10-12, s. 209). Jak z tego wynika, chodzi tu o dokonanie oceny według normy obiektywnej, a nie subiektywnej wrażliwości czy potrzeb właścicieli (najemców) poszczególnych nieruchomości.
Co więcej, przy ocenie przeciętnej miary należy uwzględnić przeznaczenie nieruchomości, które wynika z jej charakteru i sposobu z niej korzystania. Określenie „stosunki miejscowe" odnosi się zarówno do miejsca, jak i czasu (tak również: wyrok SN z dnia 3 lipca 1969 r., II CR 208/69, OSPiKA 1971, z. 5, poz. 87). Oznacza to, że ocena zakłóceń powinna zapewnić powiązanie jej z konkretną w danym czasie i miejscu sytuacją. Wówczas nie będzie ona oderwana od rzeczywistości. Decydujące znaczenie ma przy tym charakter środowiska miejscowego (wieś, miasto, teren przemysłowy, rekreacyjny itp.).
Nie znając szczegółów zaistniałej sytuacji, w tym zwłaszcza natężenia hałasu pochodzącego od sąsiada, nie możemy przesądzić, czy w tym przypadku ewentualne Pani roszczenie przeciwko sąsiadowi byłoby skuteczne. Mieszkańcy budynków położonych w bliskiej odległości od siebie winni się niewątpliwie liczyć się z tym, iż mieszkanie w budynku szeregowym wiąże się z niedogodnościami związanymi z zamieszkaniem obok osób w różnym wieku, w tym również z hałasem (np., takim jak muzyka, odgłosy zabaw). Z kolei działania sąsiadów powinny w jak największym stopniu eliminować niekorzystny wpływ hałasu na otoczenie, np. poprzez zastosowanie materiałów takich jak np. wygłuszenie ścian, które w znacznym stopniu wyeliminują hałas. Domaganie się od sąsiada podjęcia takich czynności jest uzasadnione
W wyniku oddziaływania pośredniego, zakłócającego ponad przeciętną miarę korzystanie z sąsiednich nieruchomości, właściciel mieszkania może żądać przywrócenia stanu zgodnego z prawem i zaniechania dalszych naruszeń - roszczenie negatoryjne (art. 222 § 2 k.c.). Jeżeli zakłócenia wywołują ponadto szkodę, to wówczas można dochodzić odszkodowania na podstawie przepisów art. 415 i n. k.c. o czynach niedozwolonych (wyrok SN z dnia 21 stycznia 1976 r., III CRN 367/75, Lex nr 7793). Przywrócenie stanu zgodnego z prawem może polegać na zaniechaniu niedozwolonych oddziaływań bądź też na ich zminimalizowaniu do tego stopnia, że nie będą przekraczały granic przeciętnej miary (np. stosując materiały wygłuszające hałas).
Aby skierować sprawę na drogę postępowania cywilnego konieczne będzie sporządzenie przeciwko sąsiadowi pozwu. Wymagania odnoście jego treści zostały umieszczone w art. 126 § 1 i 2 k.p.c.
art. 126 k.p.c.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?