Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny w wersji elektronicznej?

Jak otrzymać mKDR i z niej korzystać?

Karta Dużej Rodziny (KDR) jest już dostępna także w wersji elektronicznej. Dzięki temu rodziny wielodzietne mogą korzystać z KDR w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych (mKDR). W obiegu pozostanie także plastikowy nośnik. Dowiedz się, jak otrzymać mobilną Kartę Dużej KDR i w jaki sposób z niej korzystać.

Mobilna Karta Dużej Rodziny powstała z myślą o upowszechnieniu informacji o systemie ulg oraz zniżek dla rodzin wielodzietnych. Ma też pomóc rodzinom 3+ w dotarciu do interesujących rabatów dzięki funkcji geolokalizacji, a przedsiębiorcom – dotrzeć do rodzin wielodzietnych z ciekawą ofertą. Celem dostosowania Karty Dużej Rodziny do najnowszych rozwiązań technologii cyfrowej jest również zachęcenie firm do włączenia się do programu Karty Dużej Rodziny.

Zob. też: Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny

Jak uzyskać mKDR?

Żeby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, wystarczy złożyć wniosek o jej wydanie. Można to zrobić za pośrednictwem ministerialnego portalu Emp@tia lub osobiście w urzędzie miasta bądź gminy. Karta zostanie wydana, o ile rodzina spełnia warunki do jej uzyskania (np. minimum 3 dzieci). 

Co trzeba podać we wniosku?

We wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny w wybranej przez siebie formie – w tym przypadku elektronicznej – należy podać m.in.: imię i nazwisko, PESEL i datę urodzenia wnioskodawcy, jak też te same dane osoby, dla której wnioskuje się o Kartę we wskazanej formie.

Przyznanie dostępu do aplikacji umożliwiającej wizualizację Karty Dużej Rodziny jest uzależenione od spełnienia wymogu podania numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej.  Powód? Dane te są niezbędne do założenia konta i jego aktywacji umożliwiającej wizualizację Karty na urządzeniu mobilnym. Ponadto dane te będą niezbędne do odblokowania konta w przypadku zapomnienia hasła przez użytkownika.

We wniosku można także określić poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola, czy mKDR ma być dostępna na urządzeniu mobilnym osoby, dla której o jej wydanie się wnioskuje, czy też wyłącznie na urządzeniu mobilnym wnioskodawcy.

We wniosku można wskazać również rodzica, który będzie mógł wyświetlać  na swoim urządzeniu mobilnym Kartę osoby, której wniosek dotyczy. Taką możliwość może mieć sam wnioskodawca albo jego małżonek.

Prościej można korzystać z uprawnień...

Dzięki apikacji korzystanie z Karty Dużej Rodziny jest możliwe maksymalnie po 24 godzinach od jej przyznania przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, bez konieczności oczekiwania na wydruk plastikowego nośnika. Plastikowa karta pozostanie jednak w obiegu – zob. dalej.

Aplikacja pozwoli szybciej i łatwiej wyszukać interesujące zniżki oraz poinformuje o nowych ofertach. Umożliwi wyszukiwanie partnerów KDR według kategorii, lokalizacji i frazy. Funkcja geolokalizacji, w jaką wyposażona jest mKDR, ułatwi wyszukiwanie partnerów udzielających zniżek w okolicy przebywania użytkownika aplikacji.

Kolejna funkcjonalność polega na dodawaniu partnerów KDR do listy „ulubionych”. Zaletą mKDR jest również przekazywanie informacji członkom rodzin wielodzietnych zarówno o aktualnych zniżkach i nowych partnerach, jak też o konieczności złożenia wniosku przed terminem ważności Karty, np. w przypadku dzieci przed 18 r.ż. Te dwie ostatnie funkcjonalności zostaną dodane w II kwartale br.

To jednak nie koniec. Jak już wspomniano, rodzic będzie mógł posiadać na swoim smartfonie lub tablecie Karty swoich dzieci oraz małżonka.


Alternatywne rozwiązania

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z obu jej form alternatywnie. Przy wnioskowaniu o KDR jest możliwe wybranie Karty w formie tradycyjnej oraz elektronicznej albo tylko jednej z tych form.

Warto jednak pamiętać, że wybranie drugiej formy Karty w późniejszym terminie (w ramach kolejnego wniosku) będzie wiązać się z wniesieniem opłaty  w wysokości 9,21 zł – wyjątek stanowi sytuacja, w której członek rodziny wielodzietnej do 31 grudnia 2017 roku złożył wniosek o tradycyjną (tj. plastikową) Kartę Dużej Rodziny, a wniosek o dodatkową formę Karty w postaci elektronicznej – do 31 grudnia 2019 r.

Z Karty Dużej Rodziny w formie elektronicznej będą mogli skorzystać także dotychczasowi posiadacze Karty Dużej Rodziny. Wymaga to jednak złożenia wniosku, w którym należy wystąpić o przyznanie dodatkowej formy Karty Dużej Rodziny, zaznaczając jednocześnie, o jaką formę chodzi (w tym przypadku: forma elektroniczna).

Co po złożeniu wniosku?

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku na adres e-mail, który zainteresowany wskazał, dostanie on numer swojej Karty. Na jego telefon przyjdzie SMS z jednorazowym hasłem do zalogowania się w aplikacji. Kolejnym krokiem jest pobranie z Google Play lub Apple Store na swój telefon (bądź tablet) bezpłatnej aplikacji mobilnej. Po tym wnioskodawca może już korzystać z mKDR. Ma dostęp do kart pozostałych członków rodziny (jeśli jest rodzicem) oraz zniżek partnerów programu Karty Dużej Rodziny. Aplikacja poprowadzi automatycznie do uruchomienia mKDR na urządzeniu.

Logowanie do aplikacji mKDR

Żeby zalogować się do aplikacji mKDR, należy ją uruchomić, a następnie wpisać numer swojej Karty Dużej Rodziny oraz hasło, które zostało przez uprawnionego ustanowione przy pierwszym logowaniu. Numer KDR można znaleźć w e-mailu powitalnym o Karcie lub – o ile się ją posiada – na karcie tradycyjnej (plastikowej). W przypadku wcześniejszego logowania się do aplikacji numer Karty zostaje zapamiętany i nie trzeba wpisywać go ponownie. Jeżeli uprawniony ma hasło jednorazowe z SMS, powinien podać je w polu „Wpisz swoje hasło”. Następnie aplikacja poprosi o zmianę hasła na własne.

Reset hasła

Jeżeli użytkownik nie pamięta hasła, powinien nacisnąć „ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA” i podać swój numer Karty. W efekcie na adres e-mail podany we wniosku otrzyma link do zmiany hasła. W dalszej kolejności należy otrzymany link otworzyć i ustawić nowe hasło. Gdy link nie otwiera się automatycznie, trzeba skopiować go ze swojej poczty do paska adresu w przeglądarce internetowej. Jeśli użytkownik dostał już hasło jednorazowe w SMS, ale go nie pamięta, także powinien nacisnąć „ZAPOMNIAŁEŚ HASŁA” i podać swój numer Karty.

Wyświetlenie mobilnej Karty Dużej Rodziny

Aby wyświetlić mobilną Kartę Dużej Rodziny, należy zalogować się do aplikacji mKDR, a potem nacisnąć na ikonę lub zdjęcie (jeśli je ustawiono) osoby, której kartę chce się wyświetlić.

Na mKDR znajdują się takie same dane jak na karcie tradycyjnej (plastikowej). Autentyczność karty potwierdza data i upływający czas. Jeżeli użytkownik chce, może ustawić zdjęcie, które będzie widoczne na karcie. Co ważne, zdjęcie nie jest konieczne, żeby korzystać z Karty. Nie musi więc ustawiać zdjęcia, jeśli tego nie chce.

Wyszukiwanie Partnera Karty Dużej Rodziny

W celu znalezienia Partnera, który przyznaje zniżki po okazaniu karty, należy nacisnąć na ikonę ustawień w lewym górnym rogu ekranu (3 poziome kreski). W dalszej kolejności nacisnąć „Partnerzy”, a potem – na ikonę branży, aby zobaczyć nazwę, oferowane zniżki oraz dane teleadresowe Partnera.

Aplikacja umożliwia wyszukiwanie Partnera po nazwie lub słowach kluczowych. Można też filtrować Partnerów według branży.

Bardzo ważnym udogodnieniem jest również mapa, którą można przesuwać, przybliżać lub oddalać. Nazwy i adresy Partnerów aktualnie widocznych na mapie znajdują się na liście.

Żeby wyznaczyć trasę za pomocą domyślnej aplikacji nawigacyjnej w swoim urządzeniu, w opisie Partnera należy nacisnąć przycisk nawigacji.

Ustawienie zdjęć użytkowników

Ustawienie zdjęcia widocznego na Karcie jest możliwe po zalogowaniu się do aplikacji mKDR i naciśnięciu na ikonę ustawień w lewym górnym rogu ekranu (3 poziome kreski). Następnie należy kiliknąć „Ja i moja rodzina”, a potem na osobę, której zdjęcie chce się ustawić. W dalszym kroku trzeba nacisnąć "DODAJ ZDJĘCIE", aby wybrać zdjęcie z urządzenia bądź zrobić je aparatem.

Dodawane zdjęcie można przyciąć, żeby ustawić tylko jego fragment. W polu „Pokazuj jako” jest możliwość wpisania tekstu widocznego na ekranie pulpitu – np. zdrobnienia dla swojego dziecka.

Na wyświetlanej mobilnej KDR zawsze będzie widoczne pełne imię i nazwisko.

Zmiana hasła

Aby zmienić hasło, należy zalogować się do aplikacji mKDR i nacisnąć na ikonę ustawień w lewym górnym rogu (3 poziome kreski); później nacisnąć „Zmień hasło”. W efekcie zostanie się automatycznie zalogowany w przeglądarce internetowej na stronie www.mkdr.gov.pl. W sekcji „HASŁO” trzeba nacisnąć „Zmień hasło”, wpisać obecne hasło, a następnie wpisać i powtórzyć nowe hasło oraz nacisnąć „ZMIEŃ”.

Hasło można także zmienić bez otwierania aplikacji mobilnej. Wystarczy, że wejdzie się na stronę www.mkdr.gov.pl i zaloguje się numerem karty oraz hasłem do aplikacji.

Limit urządzeń i usunięcie urządzenia

Aplikacji mKDR można równocześnie używać na maksymalnie 5 urządzeniach. Jeżeli użytkownik wyczerpał limit 5 urządzeń, a chce dodać kolejne urządzenie, to powinien najpierw usunąć jedno z używanych wcześniej.

W celu usunięcia urządzenia należy wejść na stronę www.mkdr.gov.pl, zalogować się numerem Karty oraz hasłem do aplikacji oraz nacisnąć „Zarządzaj urządzeniami”. Następnie nacisnąć „Usuń” przy urządzeniu, którego już nie będzie się używać, a na zakończenie potwierdzić usunięcie urządzenia.

mKDR powstała z myślą o rodzinach

- "Nowoczesna Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzenia mobilne powstała z myślą o wygodzie polskich rodzin. Dzięki najnowszym technologiom korzystanie z Karty staje się o wiele prostsze. Dostęp do szerokiej oferty ulg i zniżek oraz informacji na ich temat jest już na wyciągnięcie ręki. To duże udogodnienie dla rodzin 3+" – wyjaśniła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Witalii 2020-06-07 10:29:17

    Mobilna (elektroniczna) KDR została nie przyznana w pociągu intercity.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika