Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny

Ferie tańsze z Kartą Dużej Rodziny

Nachodzące ferie zimowe to czas odpoczynku głównie dla dzieci, ale także ich rodziców. Wiąże się to z różnymi wydatkami, które można znacząco obniżyć, korzystając z Karty Dużej Rodziny. 

W programie Karta Dużej Rodziny (KDR) uczestniczy wiele instytucji kulturalnych, ośrodków sportowych i turystycznych oraz centrum rozrywki. Rodziny wielodzietne mogą korzystać z tańszych biletów wstępu m.in. do: teatrów, muzeów i parków krajobrazowych, a także z tańszych karnetów na basen i siłownię. 

Partnerzy przystępują do programu dobrowolnie, a wielkość zniżek udzielana jest indywidualnie. Partnerzy posiadają w swojej ofercie wydarzenia dedykowane zarówno dzieciom, jaki nastolatkom. Dzięki temu młodzi członkowie rodzin wielodzietnych mają np. ułatwiony dostęp do dóbr kultury. Do dyspozycji młodzieży są m.in.: muzea, kina i teatry.

Mniej za paliwo 

Posiadacze Karty Dużej Rodziny podczas podróży samochodem mogą skorzystać z ulg na stacjach paliw, takich jak Orlen (rabat 5 gr przy zakupie 1 litra zwykłego paliwa, rabat 10 gr przy zakupie 1 litra paliwa VERVA, rabat 20% na zakupy produktów gastronomicznych z oferty Stop Cafe/Stop Cafe Bistro, rabat 20% na zakupy w myjni – rabaty nie łączą się z ofertami promocyjnymi) czy Lotos (rabat 5 gr na 1 litr paliwa LOTOS ON, LOTOS LPG, BENZYNA LOTOS; rabat 10 gr na 1 litr paliwa LOTOS DYNAMIC i LOTOS DYNAMIC DIESEL; rabat 20% na wszystkie produkty gastronomiczne w ofercie Cafe Punkt Lotos oraz 20% na myjnie samochodowe – rabaty nie łączą się z ofertami promocyjnymi). 

Dzięki podpisanej 12 stycznia br. w MRPiPS umowie zwiększą się jeszcze zniżki na stacjach PKN ORLEN. Orlen dołączył do Karty Dużej Rodziny we wrześniu 2015 r. Od 27 stycznia 2018 r., dzięki podpisanej umowie, zniżka będzie większa o 3 grosze. Szczegóły nowej oferty dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny:

  • rabat 8 gr przy zakupie 1 litra zwykłego paliwa,
  • rabat 10 gr przy zakupie 1 litra paliwa VERVA,
  • rabat 20% na zakupy produktów gastronomicznych z oferty Stop Cafe / Stop Cafe Bistro,
  • rabat 20% na zakupy w myjni. 

Ulgi handlowe u przewoźników 

Ulgi handlowe w przejazdach środkami publicznego transportu oferują przewoźnicy, tacy jak: Koleje Wielkopolskie (zakup Karty Wielkopolskiej o 20 złotych taniej) oraz Polbus PKS sp. z o. (5 % ulgi przy zakupie biletu miesięcznego w ramach komunikacji podmiejskiej, realizowanej przez POLBUS PKS sp. z o.o. oraz 10 % zniżki przy zakupie biletów jednorazowych na połączeniach przyspieszonych i pośpiesznych realizowanych przez Polbus PKS sp. z o.o.). 

Tańsze zakupy w supermarketach 

Przed podróżą bądź w jej trakcie posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą skorzystać ze zniżek oferowanych przez branżę żywnościową. W programie KDR uczestniczą m.in.:

  • Carrefour oferujący zniżkę do 10% za całość zakupów we wszystkie dni tygodnia w postaci e-kuponu na okaziciela
  • Piotr i Paweł przyznający 5% rabatu przy jednorazowym zakupie (1 paragon) bez kwoty minimalnej we wszystkich supermarketach "Piotr i Paweł" na terenie całego kraju oraz w sklepie internetowym www.e-piotripawel.pl
  • Lidl proponujący stały rabat 10% rabatu na warzywa, owoce, pieczywo („chrupiące z pieca”), chemię gospodarczą marki W5 oraz żywność w słoiczkach dla dzieci marki Baby Food przez cały czas obowiązywania oferty, czyli do 31.07.2018 roku, 10-procentowy rabat na następujące grupy produktów, zmienne co dwa miesiące w następującej kolejności: grudzień 2017-styczeń 2018 – marka Solevita (soki), marka Cien (kosmetyki), luty-marzec 2018 – marka Kuchnia Lidla (przyprawy, kasze, mąki), marka Saguaro (wody), kwiecień-maj 2018 – marka Crownfield (płatki śniadaniowe), Makarony, czerwiec-lipiec 2018 – marka Cien (kosmetyki), marka Solevita (soki). 

Przystępna cenowo gastronomia 

Podczas podróży można skorzystać również z oferty Pizzerii Dominium, która udziela zniżki na zestaw: dwie pizze extra grande do 3 składników + 2 pepsi (lub 1 litr lemoniady lub wody przy zamówieniach na miejscu) za 49,50 złotych. 

Obiekty wypoczynkowe 

Na miejsce odpoczynku można wybrać góry, Bałtyk, jak i Mazury. Zniżki w obiektach wypoczynkowych w ramach Karty Dużej Rodziny oferują aż 394 podmioty w całej Polsce. Wśród nich możemy znaleźć: Centralne Ośrodki Sportu, hotele, schroniska młodzieżowe, obiekty agroturystyczne (np. Pensjonat Orlik w Bukowinie Tatrzańskiej), jak i pokoje gościnne (GOŚCIWITA we Władysławie) oraz obiekty grupy Orbis, rozmieszczone w całej Polsce. 

Taniej na lotniskach 

Karta Dużej Rodziny przydaje się również przy wyjazdach zagranicznych. Korzystając z Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach oraz Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, mamy zapewnioną zniżkę na parking. 

Atrakcyjne wycieczki w równie atrakcyjnej cenie 

Ciekawym sposobem spędzenia ferii zimowych są jedno- i kilkudniowe wyjazdy zorganizowane. Na jednodniowy „wypad” można wybrać się do Kompleksu Gastronomiczno-Rekreacyjnego Nowa Holandia REA GROUP w Elblągu, który oferuje 10% zniżki od każdego biletu (w tym od biletów rodzinnych w Rodzinnym Parku Rozrywki) bądź do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek w Bydgoszczy, który oferuje rabat na wejście do kompleksu Park Rozrywki-Zaginiony Świat (bilet ulgowy w wysokości 5 złotych, bilet normalny za 6 złotych) oraz rabat na wejście do ZOO (bilet ulgowy: 7 zł, bilet normalny: 10 złotych). 

Parki Narodowe całkowicie za darmo 

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny gwarantuje bezpłatny wstęp do Parków Narodowych, które w ramach oferty handlowej często zapewniają dodatkowe zniżki na swoje obiekty.

Porady prawne
 

Zniżki na obozy i kursy językowe 

W przypadku wyjazdów zorganizowanych Partnerzy Karty Dużej Rodziny oferują zniżki na obozy, kolonie oraz kursy językowe za granicą. Podmiotem oferującym zniżki z kategorii biura podróży jest np. HOLIDAYS Wiesław Niechwiedowicz.    

Dzięki szerokiemu zakresowi zniżek, oferowanych przez Partnerów Karty Dużej Rodziny, rodziny wielodzietne – spędzając wspólnie czas – mogą sporo zaoszczędzić.   

O Karcie Dużej Rodziny...

KDR to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy księgarni na terenie całego kraju. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia. W praktyce Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach. Karta Dużej Rodziny to ulga dla domowego budżetu rodzin wielodzietnych. 

Do programu może dołączyć każda firma i instytucja niezależnie od wielkości, sektora czy zasięgu działania. Wśród partnerów są zarówno ogólnopolskie sieci, jak i mali, lokalni przedsiębiorcy. Do tej pory wydano prawie 1,9 mln Kart dla 417 tys. rodzin wielodzietnych. Zniżki oferuje ponad 3,3 tys. firm i instytucji w ponad 14 tys. lokalizacji.

Dzięki uchwalonemu w lipcu 2017 roku przez parlament pakietowi zmian dla rodzin Karta Dużej Rodziny stanie się bardziej atrakcyjna. Będzie dostosowana do najnowszych rozwiązań technologii cyfrowej. Chodzi o wprowadzenie dokumentu Karty Dużej Rodziny w formie aplikacji na smartfonie. 

W myśl nowych przepisów uprawnienie do Karty Dużej Rodziny zyskają wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Nowe rozwiązanie zacznie obowiązywać początku 2019 roku. 

Coraz atrakcyjniejsza Karta Dużej Rodziny

Od 2018 roku Karta Dużej Rodziny jest bardziej atrakcyjna. Można z niej korzystać  w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych.

- "Nowoczesna Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzenia mobilne powstała z myślą o wygodzie polskich rodzin. Dzięki najnowszym technologiom korzystanie z Karty staje się o wiele prostsze. Dostęp do szerokiej oferty ulg i zniżek oraz informacji na ich temat jest już na wyciągnięcie ręki. To duże udogodnienie dla rodzin 3+" – stwierdziła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. – "Dzięki pozyskiwaniu nowych partnerów korzystanie z KDR staje się coraz łatwiejsze  nie tylko w dużych miastach".

Pozyskiwanie Partnerów Karty Dużej Rodziny przez najbliższe dwa lata (2018-2019) zostało powierzone Związkowi Dużych Rodzin „Trzy Plus”. To efekt ogłoszonego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursu adresowanego do organizacji pozarządowych.

W trakcie prac nad przygotowaniem zasad konkursu została uwzględniona skala i jakość umów zawartych przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Dokonano też porównania wyników Związku z rezultatami osiągniętymi przez wojewodów, na których wcześniej spoczywało pozyskiwanie Partnerów Karty Dużej Rodziny. Efekt? Liczba zawartych umów przez Związek Dużych „Rodzin” jest aż ponad trzykrotnie wyższa. Obserwując liczbę wydawanych kart rośnie także, szybciej niż zakładano, zainteresowanie posiadaniem Karty Dużej Rodziny.

- "Sejm przyjął ustawę budżetową" – powiedziała minister Rafalska. – "To budżet prospołeczny, zapewniający finansowanie wszystkim najważniejszym programom, takim jak 500+, pozwalający na trzykrotny wzrost nakładów na tworzenie i utrzymanie miejsc opieki nad małymi dziećmi, zabezpieczający reformę emerytalną, pozwalający na prowadzenie polityki senioralnej i realizowanie potrzeb osób niepełnosprawnych. KDR jest również ważnym instrumentem polityki prorodzinnej".

Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach. Karta Dużej Rodziny to ulga dla domowego budżetu rodzin wielodzietnych.  

Do programu dołączyć może każda firma i instytucja niezależnie od wielkości, sektora czy zasięgu działania. Wśród partnerów są zarówno ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. 

- "KDR w formie elektronicznej aplikacji na telefon to pierwszy polski e-dokument" – powiedział wiceminister Bartosz Marczuk – "w pełni akceptowany przez partnerów KDR, np. na kolei, na stacjach benzynowych czy w sklepach. Tym samym resort rodziny staje się liderem w cyfryzacji Polski". 

Wiceminister Marczuk przypomniał, że zaczęło się od umożliwienia składania wniosków o świadczenie z programu „Rodzina 500+” przez internet, a od sierpnia ub.r. drogą elektroniczną można ubiegać się o wszystkie świadczenia rodzinne. 

Aplikacja mKDR pozwala na lokalizację partnerów Karty, umożliwia otrzymywanie aktualizowanych informacji i wreszcie zastępuje plastikowy dokument. Z Karty Dużej Rodziny w formie elektronicznej będą mogli skorzystać również dotychczasowi posiadacze Karty Dużej Rodziny. Wymaga to jednak złożenia przez nich odpowiedniego wniosku. Można go także złożyć przez internet. 

mKDR – nowoczesna usługa dla dużej rodziny

Od 2018 roku Karta Dużej Rodziny jest bardziej atrakcyjna. Została dostosowana do najnowszych rozwiązań technologii cyfrowej. Chodzi o wprowadzenie dokumentu Karty Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych. W obiegu pozostaje również plastikowy nośnik. Z obu form Karty można korzystać alternatywnie. 

Uatrakcyjnienie Karty Dużej Rodziny, dostosowanie jej do najnowszych rozwiązań technologii cyfrowej, rozszerzenie wiedzy na temat zniżek oferowanych przed podmioty uczestniczące w programie oraz zachęcenie nowych firm do włączenia się w tę inicjatywę na rzecz rodzin wielodzietnych – z tych właśnie powodów  wraz z nowym rokiem został wprowadzony dokument Karty Dużej Rodziny (KDR) w formie wizualizacji tego dokumentu na urządzeniach mobilnych. 

Wiąże się to z utworzeniem rozwiązania informatycznego umożliwiającego posiadaczom KDR łatwe i szybkie znalezienie zniżek oraz informacji o nowych Partnerach Karty Dużej Rodziny, ofert Partnerów, a także innych informacji związanych z Kartą.

Zmiany te są efektem uchwalonego w lipcu 2017 roku przez parlament pakietu zmian dla rodzin. 

- "Nowoczesna Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzenia mobilne powstała z myślą o wygodzie polskich rodzin. Dzięki najnowszym technologiom korzystanie z Karty staje się o wiele prostsze. Dostęp do szerokiej oferty ulg i zniżek oraz informacji na ich temat jest już na wyciągnięcie ręki. To duże udogodnienie dla rodzin 3+" – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Szybciej i łatwiej

Za sprawą aplikacji korzystanie z Karty Dużej Rodziny jest możliwe maksymalnie po 24 godzinach od jej przyznania przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, bez konieczności oczekiwania na wydruk plastikowego nośnika. Plastikowa karta pozostanie w obiegu. Aplikacja pozwoli szybciej i łatwiej wyszukać interesujące zniżki oraz poinformuje o nowych ofertach. 

Z jakiej formy Karty skorzystać?

Posiadacze Karty Dużej Rodziny  mogą korzystać z obu form alternatywnie. Wnioskując o KDR, jest możliwe wybranie Karty w formie tradycyjnej oraz elektronicznej lub tylko jednej z tych form. Warto jednak pamiętać, że wybranie drugiej formy Karty w późniejszym terminie (w ramach kolejnego wniosku) będzie wiązać się z wniesieniem opłaty  w wysokości 9,21 zł – wyjątek stanowi sytuacja, w której członek rodziny wielodzietnej do 31.12.2017 r. złożył wniosek o tradycyjną (tj. plastikową) Kartę Dużej Rodziny, a wniosek o dodatkową formę Karty w postaci elektronicznej złożył do 31.12.2019 r. 

Z Karty Dużej Rodziny w formie elektronicznej będą mogli skorzystać również dotychczasowi posiadacze Karty Dużej Rodziny. Wymaga to jednak złożenia przez nich odpowiedniego wniosku. 

Dane do zalogowania

Nowe przepisy, które zaczęły obowiązywać z początkiem tego roku, uzależniają przyznanie dostępu do aplikacji umożliwiającej wizualizację Karty Dużej Rodziny od spełnienia wymogu podania numeru telefonu i adresu poczty elektronicznej.  Powód? Dane te są niezbędne do założenia konta i jego aktywacji umożliwiającej wizualizację Karty na urządzeniu mobilnym. Ponadto dane te będą niezbędne do odblokowania konta w przypadku zapomnienia hasła przez użytkownika. 

Zmiana terminu ważności Karty

W myśl przepisów obowiązujących do końca 2018 roku Karta Dużej Rodziny dla dziecka uczącego się w szkole wyższej będzie przyznawana do końca roku akademickiego, w którym planowane jest ukończenie przez niego nauki. Od początku 2019 r. Karta będzie ważna do dnia 30 września, w którym jest planowane ukończenie nauki. 

Ta pozornie kosmetyczna zmiana nie jest przypadkowa. Koniec roku akademickiego to bowiem termin określony w regulaminie danej uczelni – w większości przypadków jest to 30 września. Jednak wójt/burmistrz/prezydent ma obowiązek sprawdzić za każdym razem, kiedy na danej uczelni koniec przypada koniec roku akademickiego. 

Rozszerzenie kręgu uprawnionych do Karty

Nowelizacja dotychczasowych przepisów sprawiła, że uprawnienie do Karty Dużej Rodziny zyskają wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. To rozwiązanie zacznie obowiązywać od początku 2019 roku. 

Zmiana dla cudzoziemców

Od 1 stycznia 2018 roku, zostanie rozszerzony krąg cudzoziemców posiadających prawo do Karty o cudzoziemców, którzy mają zezwolenie na pobyt czasowy udzielony w celu połączenia z rodziną (pod warunkiem spełnienia warunków określonych w ustawie o cudzoziemcach). 

Utrzymanie i prawidłowe funkcjonowanie aplikacji

Aplikacja mobilna Karta Dużej Rodziny została przygotowana przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych na zamówienie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i jest jej autorskim rozwiązaniem informatycznym. PWPW jako dostawca wysokiej jakości rozwiązań IT zadbał o to, aby aplikacja spełniała najwyższe standardy bezpieczeństwa, takie jak m.in. ochrona danych użytkownika za pomocą bezpiecznych protokołów komunikacji, certyfikatów i szyfrowania. 

- "PWPW zapewniła Ministerstwu kompleksową realizację zlecenia – od wsparcia w określeniu oczekiwań dotyczących aplikacji przez stworzenie programu po wprowadzenie go do sklepów Google i Apple. Obecnie przy wykorzystaniu naszych zasobów informatycznych utrzymujemy aplikację, dbamy o jej prawidłowe funkcjonowanie i rozwiązujemy problemy techniczne zgłaszane przez użytkowników" – powiedział dr Jakub Skiba – Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. 

Więcej partnerów Karty Dużej Rodziny

Zapewnienie rodzinom odpowiednich warunków do życia i przyjaznego środowiska do wychowywania kolejnych pokoleń Polaków – to główny cel polityki rodzinnej, której jednym z instrumentów jest udoskonalana Karta Dużej Rodziny. Dostosowanie jej do najnowszych rozwiązań technologii cyfrowej to nie jedyna nowość. O rozwój sieci Partnerów Karty zadba Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Pozyskiwanie Partnerów Karty Dużej Rodziny przez najbliższe dwa lata (2018-2019) zostało bowiem powierzone Związkowi Dużych Rodzin „Trzy Plus”. To efekt ogłoszonego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursu adresowanego do organizacji pozarządowych. 

W trakcie prac nad przygotowaniem zasad konkursu została uwzględniona skala i jakość umów zawartych przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Dokonano też porównania wyników Związku z rezultatami osiągniętymi przez wojewodów, na których wcześniej spoczywało pozyskiwanie Partnerów Karty Dużej Rodziny. Efekt? Liczba zawartych umów przez Związek Dużych „Rodzin” jest aż ponad trzykrotnie wyższa. Obserwując liczbę wydawanych kart rośnie także, szybciej niż zakładano, zainteresowanie posiadaniem Karty Dużej Rodziny. 

Zwiększona skuteczność Karty Dużej Rodziny

Dzięki współpracy ze Związkiem Dużych Rodzin „Trzy Plus” resort rodziny zrealizował zalecenia Najwyższej Izby Kontroli, która w 2016 roku wykazała, że skuteczność Karty Dużej Rodziny była ograniczona, albowiem oferta Karty w niewystarczającym stopniu odpowiadała potrzebom rodzin wielodzietnych. Brakowało podmiotów oferujących produkty i usługi pochłaniające większość budżetu domowego. NIK podniosła też kwestię koncentracji podmiotów Karty Dużej Rodziny w większych miastach oraz niskiej ich dostępności w małych miejscowościach i na wsi. 

Więcej nowych Partnerów za tę samą dotację

Co ważne, w ramach tej samej kwoty dotacji Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” pozyska więcej Partnerów niż wcześniej. Maksymalna dotacja na realizację zadania w latach 2018-2019 wynosi 3 mln zł (po 1,5 mln zł rocznie), przy czym promowane są szczególnie umowy zawarte z partnerami o zasięgu ogólnokrajowym z branż oferujących dobra i usługi szczególnie obciążające budżety gospodarstw domowych – żywność, edukacja, odzież i obuwie, mieszkanie. 

Aktywność resortu rodziny

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na bieżąco monitoruje realizację zadania pozyskiwania Partnerów przez organizację pozarządową. Co więcej, koordynuje ten proces i wytycza kierunki działania. W praktyce oznacza to zintensyfikowanie działań na rzecz pozyskania Partnerów lokalnych i regionalnych, tak aby Karta Dużej Rodziny odpowiadała potrzebom jak największej liczby dużych rodzin i była dostępna również w małych miejscowościach i na wsiach. Na tym jednak nie koniec. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pozyskuje samodzielnie Partnerów strategicznych Karty Dużej Rodziny, zwłaszcza spółki Skarbu Państwa. 

Ważna rola Partnerów Karty Dużej Rodziny

Promowanie w społeczeństwie idei posiadania dużej rodziny jako dobra, które jest powodem do dumy i receptą na wzrost demograficzny, jest godne największego zaangażowania. Coraz częściej dostrzegają to firmy prowadzące politykę społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Wpływ udziału przedsiębiorstwa w programie Karty Dużej Rodziny na jego wizerunek będzie tym większy, że od tego roku Karta Dużej Rodziny będzie dostosowana do najnowszych rozwiązań technologii cyfrowej. Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych przełoży się – dzięki opcji lokalizacji Partnerów – na zainteresowanie przedsiębiorstwem i jego ofertą.

KDR w liczbach

Wśród dotychczasowych partnerów KDR, których jest ponad 3 301,  znajdują się  podmioty z ofertami z branży spożywczej, zdrowotnej, edukacyjnej, odzieżowej, kulturalnej i sportowej. Aktualnie 1,9 mln osób posługuje się Kartą Dużej Rodziny,  z tego 771 tys. rodziców i 1,13 mln dzieci. Z systemu ulg i zniżek korzysta aż 418 tys. rodzin 3+. Wskazuje to na coraz większą popularność Karty, a także na to, że rodzin wielodzietnych wciąż przybywa. 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika