Wpis konstytutywny a deklaratoryjny

Pytanie:

"Jaka jest różnica pomiędzy wpisem konstytucyjnym, a wpisem deklatoryjnym? "

Odpowiedź prawnika: Wpis konstytutywny a deklaratoryjny

Rozumiemy, że chodzi Panu o różnicę pomiędzy wpisem konstytutywnym (a nie wpisem konstytucyjnym) a wpisem deklaratoryjnym. Wpis konstytutywny jest to wpisem kształtującym nowy stan prawny np. kształtującym nowy stan prawny nieruchomości. Wpis deklaratoryjny zaś nie jest wpisem kształtującym nowy stan prawny, lecz jedynie wpisem potwierdzającym stan prawny zaistniały wcześniej. Jeżeli wymagany jest wpis konstytutywny, z momentem jego wpisu powstaje konkretne prawo. Jeżeli zaś wymagany jest wpis deklaratoryjny, potwierdza on jedynie istnienie prawa powstałego wcześniej.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika