Wpis konstytutywny a deklaratoryjny

Pytanie:

Jaka jest różnica pomiędzy wpisem konstytucyjnym, a wpisem deklatoryjnym?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Rozumiemy, że chodzi Panu o różnicę pomiędzy wpisem konstytutywnym (a nie wpisem konstytucyjnym) a wpisem deklaratoryjnym. Wpis konstytutywny jest to wpisem kształtującym nowy stan prawny np. kształtującym nowy stan prawny nieruchomości. Wpis deklaratoryjny zaś nie jest wpisem kształtującym nowy stan prawny, lecz jedynie wpisem potwierdzającym stan prawny zaistniały wcześniej. Jeżeli wymagany jest wpis konstytutywny, z momentem jego wpisu powstaje konkretne prawo. Jeżeli zaś wymagany jest wpis deklaratoryjny, potwierdza on jedynie istnienie prawa powstałego wcześniej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.11.2018

  Uporządkuj wpisy w CEIDG

  Przedsiębiorcy, którzy mają więcej niż jeden aktywny lub zawieszony wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, powinni wiedzieć, że wiele wpisów jednego (...)

 • 13.1.2017

  Jak powstają zobowiązania podatkowe?

  Zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie (...)

 • 2.3.2017

  Sposoby powstawania zobowiązań podatkowych

  Ogólnie mówiąc, zobowiązanie podatkowe podatnika może powstać albo z mocy prawa, albo przez doręczenie decyzji organu podatkowego. Czym są w ogóle zobowiązania podatkowe? Jakie (...)

 • 5.9.2012

  Zmiany i sprostowania wpisu do KRS

  Dane zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) podlegają zakazowi ich usuwania. Wprawdzie pewne dane ulegają wykreśleniu, często nawet łącznie z wykreśleniem całego podmiotu, ale nie oznacza (...)

 • 7.9.2016

  Zmiany w zasadach dotyczących ustanawiania hipotek na nieruchomościach rolnych

  W dniu 30 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych (...)