Odszkodowanie za pobicie

Pytanie:

"Czy można ubiegać się odszkodowanie za pobicie? Koleżanka jechała autobusem do pracy. Została uderzona pięścią w nos (złamanie bez przemieszczenia) przez jedną z kilku dość śmiało poczynających sobie w tym autobusie osób. Koleżanka zgłosiła ten fakt na policji i wskazała osobę, która to zrobiła. Czy może ubiegać się o takie odszkodowanie?"

Odpowiedź prawnika: Odszkodowanie za pobicie

 

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z ewentualną odpowiedzialnością cywilną. Zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego zasadą jest odpowiedzialność oparta na winie sprawcy szkody. Za szkodę odpowiada osoba, której zawinione zachowanie jest źródłem powstania tej szkody. Zdarzeniem sprawczym, w rozumieniu art. 415, jest zarówno działanie, jak i zaniechanie. Czyn sprawcy pociągający za sobą odpowiedzialność musi być bezprawny (jest takim na pewno przestępstwo). Art. 444 kc stanowi natomiast, że w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Tak więc szkoda na osobie obejmuje uszczerbki wynikające z uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, itd. Zastosowanie tego przepisu ma miejsce tylko wtedy, gdy odpowiedzialność odszkodowawcza opiera się na podstawie deliktowej (w tym, gdy podstawą jest przestępstwo). Naprawienie szkody majątkowej na osobie w odniesieniu do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia sprawia, iż poszkodowanemu przysługuje: - jednorazowe odszkodowanie na pokrycie wszelkich wynikłych z tego powodu kosztów (art. 444 § 1); - renta dla wyrównania szkód o charakterze trwałym (art. 444 § 2). Należy jeszcze określić, co rozumie się pod pojęciem "uszkodzenie ciała". Polega ono na naruszeniu integralności fizycznej człowieka (np. rany, złamania). Poszkodowanym w rozumieniu art. 444, uprawnionym do dochodzenia odszkodowania, jest osoba, która doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia na skutek zdarzenia, za które odpowiedzialność ponosi inna osoba. Wymienione skutki muszą być bezpośrednim następstwem zdarzenia sprawczego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • nica 2018-07-04 09:12:43

  mam taka nietypowa sprawe chodzi o wykrecenie mi rak przez ochroniarza na terenie sklepu i na skutek tego mialam zlamana lopatke i naderwane sciegna nagrzbieniowe i "zwichniecie, skręcenie i naderwanie stawów i więzadeł na poziomie szyi" i jestem ciekawa czy nalezy mi sie odszkodowanie od firmy ochroniarskiej jestem od 19 marca na zwolnieniu do dzis

 • ALFABETAPENTA 2018-05-29 15:24:04

  MAM PYTANIE DO WAS, CZY JEST MOZLIWOSC POROZUMIENIA SIE MIEDZY STRONAMI (ofiara-sprawca) ? W SKROCIE : PEWNEGO DNIA BYLA TAKA SYTUACJA ,ZE PEWIEN CZLOWIEK BYL PIJANY I RZUCAL SIE DO MNIE, PRZYPADKIEM ZACZELISMY SIE SZARPAC I TEN TYP DOSTAL USZCZERPKU NA ZDROWIU NIEWIELKI ALE TO ZAWSZE UTRUDNIA ZYCIE.

 • wiechu 2016-09-06 17:37:52

  Skończyłem usługę u inwestora nie dość że mi nie wypłacił to jeszcze udeżył i wyśmiał i bardzo mocno znieważył co mam zrobić ???

 • Zamordor 2014-03-30 10:45:46

  Witam.Mój ojciec został jakiś czas temu pobity.Policja sprawcę złapała.Ostatnio przyszło pismo z sądu że sprawca ma wypłacić ojcu odszkodowanie w wysokości 2500 zł.Sprawa zakończyła się 28.02.2014r. Moje pytanie jest następujące.Jak długo trzeba czekać teraz na te pieniądze czy może ojciec musi się po nie gdzieś zgłosić?

 • robson 2014-03-24 07:36:46

  syn 18 lat został pobity oraz okradziony przez kilku sprawców, zgłosiłem to policji, i polecono udać się do szpitala. Tam po badaniach okazało się, że ma złamania kości twarzo-czaszki nosa, różne krwiaki i obrzęki i pozostawiono do leczenia. Nastepnego dnia dowiedziałem się , że policja zatrzymała jednego podejrzanego o to pobicie. kiedy i od kogo mogę żądać odszkodowania za bóli krzywdę, pokrycia dalszych kosztów leczenia oraz jak starać się o ewentualne odszkodowanie z ubezpieczenia bo syn uczniem i korzysta z mojego ubezpieczenia. prosze o radę

 • Arleta 2014-03-14 11:55:02

  Jestem studentką i korzystam z ubezpieczenia mamy, jakiś czas temu zostałam uderzona na ulicy przez nieznanego przeze mnie sprawcę i wezwano karetkę która zabrała mnie na izbę przyjęć. W karetce lekarz zapisał mi że czuć ode mnie alkohol, na izbie przyjęć zrobili mi prześwietlenie i wyszło że mam złamanie z oderwaniem i przemieszczeniem dystalnego fragmentu kk nosowych. Na izbie przyjęć lekarz nie badał mi krwi itp, i wszystkie reakcje miałam prawidłowe. Czy w takim przypadku mogłabym ubiegać się o odszkodowanie? Dodam że policja przyjechała spisali moje dane i zapytali czy maja szukac sprawcy, powiedzialam ze i tak go pewnie nie znajda i nie zglaszalam tego.

 • nina 2013-01-20 18:46:53

  Jeżeli posiadasz ubezpieczenie w pzu indywidualne lub grupowe musisz poczytać OWU no i zobaczyć konkretnie zakres ubezpieczenia.Zresztą firmy ubezpieczeniowe posiadają infolinię gdzie zawsze możesz zadzwonić podać numer polisy i się dowiedzieć.Z drugiej strony pamiętaj że jak ktoś raz uderzy to w większości przypadków będzie sytuacja się powtarzała.Oczywiście życzę ci jak najlepiej .

 • Kasia 2013-01-17 18:28:42

  moja znajoma po wypiciu zbyt duzej jak dla niej ilości alkoholu bez powodu zaczela mnie obrazac i popchnela na drzwi. Wyszlam z mieszkania ale chwile po zdarzeniu wyszla za mna i zaczeła wykrzykiwać wyzwiska a póziej rzuciła się na mnie z pięściami. Mam rozwaloną wargę i ubitego przedniego zęba. Probowalam sie z nia dogadac, mianowicie chcialam zeby zwróciła mi polowe kosztów za leczenie zęba( byłam na tyle uprzejma ze nie zadalam calosci lecz polowe) ale ona uparcie czuje sie niewinna i powiedziala zebym skierowala sprawe na policje.. wiec tak tez zrobie.. nie zamierzam narazasz sie na koszty przez osobe ktora pozostawila uszczerbek na moim zdrowiu.. jestna tyle bezczelna zenie potrafi sie dogadac wiec zaraz wybieram sie na pogotowie by lekarz wystawil mi zaswiadczenie o uszkodzeniu ciała a pozniej skieruje sprawe na policje.. nie pozwole zeby osoba ktora nie potrafi obchodzic sie z alkoholem, rzucała sie na mnie bezkarnie z łąpami.. ponadko zarzadam od niej odszkodowania w postaci pokrycia kosztow leczenia.. po dobroci nie dalo sie zalatwic wiec sprawe ta rostrzygna organy panstwowe

 • Katka 2013-01-07 17:39:24

  Mąz po pijanemu uderzył mnie w ucho. Doznałam pęknięcia błony bębenkowej,byłam w szpitalu 3 dni. Założono mi opatrunek uszczelniający na perforację błony bębenkowej, Mam zgłosić się do laryngologa po miesiącu. Nie zgłaszałam na policję bo to był pierwszy raz taki incydent ze strony mężą. Czy należy mi się odszkodowanie, mam polisę w PZU.

 • nina 2012-12-30 20:07:03

  Witam mam pytanie zostałam pobita przez nieznajomego sprawcę w lokalu dyskotece-restauracji ,która wynajmuje ochroniarzy .Sprawcy nie ma ponieważ trwało to 3 sek i nikt się nie spodziewał.W wyniku tego mam złamany nos i zatoki,przez co muszę poddać się operacji żeby je złożyć.Czy jest możliwość domagać się odszkodowania od właścicieli dyskoteki z ich ubezpieczenia oc(uważam że powinni coś takiego posiadać)Dodam że policja mówi ze nie ma szans.Dziękuję za odpowiedz

 • mazi234 2012-12-26 14:01:17

  mam takie pytanie mianowicie zostalem pobity przez osobe ktora znam mialem rozerwany łuk brwiowy no i oczywiscie zszyty 4 szfy czy moge sie starac od tej osoby o jakies odszkodowanie? cy wogule oplaca mi sie zakladac sprawe ??

 • elzbieta 2012-12-06 19:08:19

  kilka lat tremu pobił mnie teść,na drugi dzień przyszła jego córka z wnuczką i zrobiły kolejną awanturę podczas której doszło do rękoczynów,zgłoszenie na policji było,teściowi założono kartę przemocy w rodzinie,teraz już teść nie mieszka z nami ale wraz ze swoją córka zaczynają się odgrażać,czy po kilku latach mogę założyć im sprawę o pobicie?

 • tomek 2012-08-19 16:40:21

  hory kraj....w zachodnich krajach a juz w niemczech zamykaja goscia raz dwa...a nie to co u nas ii buli gruba kase...

 • Jadwiga Litwin 2012-07-23 18:39:18

  Czy obowiazuje jakis scisly czas po pobiciu? Maz poszedl na policje po 40 godz. po rozboju z kradzieza,jest okreslony czas choroby po pobiciu np.3 czy 7 dni( np. w domu, szpitalu) aby otrzymac odszkodowanie ?

 • Rafał 2012-03-08 11:50:03

  W listopadzie 2009 roku jakiś mężczyzna wszedł mi do mieszkania przez balkon i przebieg mi przez mieszkanie wybiegłem za nim. Przed blokiem stało kilak mężczyzn, podszedłem aby zapytać czy coś widzieli, jeden z nich za atakował mnie a za czołem się bronić dołączyła reszta. Nie zgłaszałem na policji {roszczenia) ponieważ bałem się o zemstę z ich strony.Czy na tej podstawie mam prawo odszkodowania? PZU ZYCIE SA od rzuciło mi przyznanie do odszkodowania na podstawie policyjnej notatki.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika