Prawo wejścia na cudzy grunt celem wykonania czynności związanych z konserwacją linii energetycznych

Pytanie:

"Czy zakładowi energetycznemu przysługuje prawo wejścia na cudzy grunt celem wykonania czynności związanych z konserwacją, jeśli właściwy organ nie wydał decyzji zezwalającej na założenie i przeprowadzenie przez nieruchomość określonych urządzeń przesyłowych?"

Odpowiedź prawnika: Prawo wejścia na cudzy grunt celem wykonania czynności związanych z konserwacją linii energetycznych

Wejście na cudzy grunt wchodzi w grę tylko wtedy, gdy starosta wydałby decyzję ograniczającą sposób korzystania z nieruchomości na skutek wydania zezwolenia na założenie i przeprowadzenie przez nieruchomość określonych urządzeń przesyłowych.

W sytuacji gdy decyzji takiej nie wydano, przepis art. 124 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zezwalający na takie wejście, nie może znajdować zastosowania. Jeżeli nie wydano decyzji na podstawie art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami przepis ten nie może stanowić podstawy do nakazania w trybie administracyjnym na umożliwienie przedsiębiorcy wstępu na prywatną nieruchomość (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 24 stycznia 2007 r., sygn. II SA/Sz 1094/2006). 

Podobnie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 lutego 2001 r., sygn. I SA 2032/99, w którym uznał, że art. 124 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami wchodzi w rachubę, jeżeli wcześniej wydane zostało zezwolenie, o którym mowa w art. 124 ust. 1 wymienionej ustawy. W uzasadnieniu orzeczenia podano, że „Wymóg wydania decyzji zostaje uchylony w wypadku uzyskania przez zainteresowaną osobę lub jednostkę organizacyjną zgody właściciela lub użytkownika wieczystego na wykonanie prac, o których mowa w ust. 1 powołanego art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Jeżeli takiej zgody nie było, to w ocenie Sądu zasadniczo nie obciąża właściciela obowiązek udostępnienia nieruchomości w celu wykonania czynności konserwacyjnych względnie naprawczych w odniesieniu do spornego wodociągu.” 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika