Co to jest Prawo materialne?

Pytanie:

"Czy możliwym jest wyjaśnienie co to jest prawo materialne? Jakiś przykład naruszenia tego prawa? "

Odpowiedź prawnika: Co to jest Prawo materialne?

Prawo materialne definicja

to normy prawne regulujące kwestie związane z materialną częścią poszczególnych działów prawa. Są to przepisy prawa, które stanowią bezpośrednio o prawach i obowiązkach, nakazach i zakazach podmiotów prawa oraz określają sankcje za ich nieprzestrzeganie.

Są to również przepisy, które określają sytuację, których zajście powoduje powstanie, zmianę lub wygaśnięcie określonych stosunków prawnych pomiędzy podmiotami prawnymi. Postępowanie, w celu dochodzenia ochrony praw wynikających z prawa materialnego, określone zostało natomiast w przepisach prawa procesowego.

Przykłady prawa materialnego

Przykładem norm prawa materialnego są przepisy Kodeksu cywilnego, Kodeksu karnego, Ordynacji podatkowej, Kodeksu spółek handlowych itd. Naruszeniem przepisu prawa materialnego jest np. niezapłacenie podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, kradzież, brak ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej samochodu, niepowołanie zarządu w spółce kapitałowej itp.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika