roszczenie posesoryjne

Pytanie:

" chciałbym się zatem upewnić: każdy posiadacz w trakcie postępowania o wydanie rzeczy może bezprawnie przekazać ją kolejnej osobie co uniemożliwi prawowitemu posiadaczowi jej odzyskanie? i nie ma żadnego prawnego sposobu zapobieżenia takiej procedurze?"

Odpowiedź prawnika: roszczenie posesoryjne

 

W sytuacji, w której nie będziemy mieli do czynienia z pozwem ze strony współwłaściciela, ale jedynego właściciela wyjściem z sytuacji mogło by być złożenie przed lub wraz z powództwem posesoryjnym wniosku o jego zabezpieczenie. Zgodnie bowiem z art. 730 k.p.c. 

W każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Po uzyskaniu przez uprawnionego tytułu wykonawczego dopuszczalne jest udzielenie zabezpieczenia tylko wtedy, jeżeli ma ono na celu zabezpieczenie roszczenia o świadczenie, którego termin spełnienia jeszcze nie nastąpił. Przy czym zasadniczo zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia (art. 731 k.p.c.). A zatem w przypadku samochodu możnaby np. wnosić o zabezpieczenie polegające na złożeniu samochodu do depozytu sądowego. Zgodnie z art. 740 k.p.c. Postanowienie, w przedmiocie zabezpieczenia, wydane na posiedzeniu niejawnym, a podlegające wykonaniu przez organ egzekucyjny, sąd doręcza tylko uprawnionemu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Doręczenia obowiązanemu dokonuje organ egzekucyjny równocześnie z przystąpieniem do wykonania postanowienia. Przepis ten został skonstruowany w ten sposób, aby niejako zaskoczyć pozwanego. Na podstawie postanowienia o zabezpieczebniu komornik może bowiem dokonać zajęcia samochodu celem wykonania zabezpieczenia, a następnie odstawienia go do depozytu sądowego. Podobna procedura występuje w sytuacji, gdy zabezpieczenie bnastępuje w innej formie. Ważnym jest przy tym takie określenie sposobu zabezpieczenia, aby nadawało się ono do egzekucji.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika