Co oznacza dożywotnia i bezpłatna służebność osobista mieszkania?

Pytanie:

"Witam serdecznie, bardzo bym prosił o wyjaśnienie co oznacza dożywotnia i bezpłatna służebność osobista mieszkania?"

Odpowiedź prawnika: Co oznacza dożywotnia i bezpłatna służebność osobista mieszkania?

Celem niniejszej opinii jest wyjaśnienie, jakie skutki prawne wywiera zawarty w akcie notarialnym zapis.

Jak stanowi art. 285 § 1 k.c. – nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności. Służebność gruntowa jest ustanawiania niejako na rzecz określonej nieruchomości, zmiany właścicielskie nie powodują zasadniczo zniesienia służebności.

Zgodnie z art. 296 – nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista). Służebność osobista jest ustanawiana na rzecz konkretnej osoby. Nie może być ona przeniesiona na inne osoby przez mającego służebność. Mający służebność może jednak przyjąć osoby najbliższe jako domowników, o czym będzie mowa poniżej. Służebność wygasa najpóźniej ze śmiercią uprawnionego. Zakres służebności osobistej i sposób jej wykonywania określa się w braku innych danych według osobistych potrzeb uprawnionego z uwzględnieniem zasad współżycia społecznego i zwyczajów miejscowych.

Zgodnie z art. 301 k.c. „§ 1. Mający służebność mieszkania może przyjąć na mieszkanie małżonka i dzieci małoletnie. Inne osoby może przyjąć tylko wtedy, gdy są przez niego utrzymywane albo potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci przyjęte jako małoletnie mogą pozostać w mieszkaniu także po uzyskaniu pełnoletności. § 2. Można się umówić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania przysługiwać będzie jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi”. 

Mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. Nie ponosi opłat w postaci np. czynszu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika