Podwójne nazwisko a podpis

Pytanie:

"Osoba nosi dwa nazwiska - panieńskie i po mężu. Czy może podpisywać się na dokumentach tylko nazwiskiem panieńskim, czy też nie ma takiej możliwości?"

Odpowiedź prawnika: Podwójne nazwisko a podpis

Podpis pod dokumentem, który ma stanowić oświadczenie woli (np. o zawarciu umowy), powinien wskazywać jego autora i dane, które go indywidualizują. Należą do nich przede wszystkim imię i nazwisko, przy czym funkcję indywidualizującą pełni głównie nazwisko - podpis zatem powinien zawierać imię i nazwisko lub co najmniej nazwisko podpisującego (Dmowski Stanisław, Rudnicki Stanisław, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna, Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie VII).

Jeżeli osoba nosi nazwisko dwuczłonowe, to powinna się podpisywać pełnym nazwiskiem. Jej podwójne nazwisko stanowi całość, a jeden tylko człon takiego nazwiska nie identyfikuje tej osoby.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika