Kwalifikacje rolnicze

Pytanie:

Czy zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego ziemię rolną mogą zakupić wyłącznie rolnicy lub osoby z rolniczym wykształceniem średnim lub wyższym rolniczym, czy też ziemię taką mogą kupić również osoby z wykształceniem średnim bądź wyższym innym niż rolnicze?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z powołaną ustawą nabywcą gospodarstwa rolnego może być osoba, która posiada kwalifikacje rolnicze. Ustawa precyzuje w jakich przypadkach osoby posiadają kwalifikacje rolnicze. Zgodnie z art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe. Wykształcenie średnie lub wyższe wymienione jest po wykształceniu rolniczym i po określniku alternatywy łącznej "lub". W związku z tym, z przepisu tego wynika, że uprawnienia rolnicze, zgodnie z tą ustawą mają osoby posiadające wykształcenie rolnicze co najmniej zawodowe (a więc także rolnicze średnie i wyższe), lub posiadające wykształcenie średnie lub wyższe (niekoniecznie rolnicze).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

nomalna

13.1.2010 19:23:37

Re: Kwalifikacje rolnicze

mam tytuł mgr.politologii czy to znzczy że też mam kwalifikacje nie rozumiem


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: