Prowizja dla agenta mimo rozwiązania umowy

Pytanie:

"Czego dotyczy art. 761[1] Kodeksu cywilnego?"

Odpowiedź prawnika: Prowizja dla agenta mimo rozwiązania umowy

Artykuł 761[1] kodeksu cywilnego dotyczy wyjątku, w którym agentowi przysługuje prowizja pomimo rozwiązania umowy agencyjnej. Do zastosowania art. 761[1] § 1 konieczne jest spełnienie przesłanek z art. 761 kodeksu cywilnego, który stanowi, że agent może żądać prowizji od umów zawartych w czasie trwania umowy agencyjnej jeżeli:

  • do ich zawarcia doszło w wyniku działalności agenta
  • lub jeżeli zostały zawarte z klientami pozyskanymi przez agenta poprzednio do umów tego samego rodzaju
  • jeżeli agentowi zostało przyznane prawo wyłączności w odniesieniu do grupy klientów lub obszaru geograficznego, a w czasie trwania umowy agencyjnej została zawarta umowa z klientem z tej grupy lub obszaru bez udziału agenta.

W razie wypowiedzenia umowy agencyjnej uwzględnia się moment nastąpienia skutku wypowiedzenia umowy. Nie chodzi o moment wystąpienia okoliczności uzasadniających wypowiedzenie, ani o moment złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy agencyjnej. Dla powstania roszczenia o prowizję właściwa jest chwila złożenia przez klienta propozycji zawarcia umowy. Dający zlecenie lub agent muszą otrzymać tę propozycję jeszcze przed rozwiązaniem umowy agencyjnej. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której mimo otrzymania w czasie trwania stosunku agencyjnego konkretnej propozycji od klienta dający zlecenie nie będzie zobowiązany do zapłaty prowizji bo zwlekał z zawarciem umowy. Druga sytuacja przysługiwania prowizji po rozwiązaniu umowy agencyjnej obejmuje art. 761[1] § 2 kodeksu cywilnego. Umowa z klientem ma być zawarta w rozsądnym terminie po rozwiązaniu stosunku agencyjnego, przy czym sama propozycja zawarcia umowy może być i zazwyczaj będzie złożona po zakończeniu stosunku agencyjnego. Agent może domagać się wypłacenia prowizji tylko przez pewien okres po zakończeniu stosunku agencyjnego. Umowa powinna stanowić rezultat czynności danego agenta, podjętych w czasie trwania umowy agencyjnej. Rezultat ten ma wynikać z czynności podjętych przez agenta. Powstanie roszczenia o prowizję (art. 761[1] § 2) zostało uwarunkowane odpowiednim czasem, którego początek wyznacza data rozwiązania umowy agencyjnej. Koniec roszczenia o prowizję określa długotrwałość czynności przygotowawczych. im dłużej te czynności trwały, tym dłużej po zakończeniu stosunku agencyjnego dający zlecenie musi się liczyć z powstaniem roszczenia o prowizję. Bez znaczenia jest czas trwania samej umowy agencyjnej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika