Poprawki i dopiski w akcie notarialnym
Pytanie:
"Notariusz sporządzający akt notarialny dot. sprzedaży nieruchomości - bez wiedzy i zgody zbywcy - w porozumieniu z nabywcą, dokonał zmiany treści jego zapisu (na oryginale będącym w wyłącznej dyspozycji notariusza) w części dotyczącej zapłaty, poprzez uczynienie odręcznych nadpisów, których stwierdzenia nie miały miejsca w rzeczywistości. Skutkiem tego jest zmniejszenie wartości sprzedaży. Stwierdzenie tego faktu nastąpiło w momencie potrzeby uzyskania dodatkowego wypisu potrzebnego do nadania klauzuli wykonalności. Ponieważ posiadam wypis pierwotnego Aktu Notarialnego wydany przez notariusza w dniu jego sporządzenia i nie zawierającego żadnych poprawek, zwróciłam się do notariusza o przywrócenie poprzedniego stanu rzeczy. Notariusz odmówił. Co powinnam uczynić?"
Odpowiedź prawnika: Poprawki i dopiski w akcie notarialnym
Notariusz jest osobą zaufania publicznego i sporzadzony przez niego akt notarialny jest dokumentem urzędowym. W związku z tym jego sporządzenie podlega szczególnym rygorom. Akt notarialny dotyczący czynności prawnej powinien zawierać treści istotne dla tej czynności (w umowie sprzedaży nieruchomości będzie to między innymi oznaczenie ceny). Akt notarialny przed podpisaniem powinien być odczytany przez notariusza lub przez inną osobę w jego obecności. Przy odczytaniu aktu notariusz powinien się przekonać, że osoby biorące udział w czynności dokładnie rozumieją treść oraz znaczenie aktu, a akt jest zgodny z ich wolą. Na żądanie powinny być odczytane również załączniki do aktu. Wszelkie poprawki należy omówić na końcu aktu przed złożeniem podpisu przez osoby biorące udział w czynności lub przed złożeniem podpisu przez notariusza, jeżeli poprawka dotyczy aktu nie podpisywanego przez strony. Zbędne wyrazy albo ich części powinny być przekreślone w ten sposób, aby można je było odczytać, a przekreślenia te należy na końcu aktu omówić przed złożeniem podpisów. Według przepisów prawa o notariacie przekreślenia nie omówione uważa się za nie dokonane. Notariusz nie jest więc uprawniony dodokonywania jakichkolwiek przekreśleń czy poprawek bez ich omówienia i bez wiedzy stron. Notariusz odpowiada dyscyplinarnie za przewinienia zawodowe, w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawnych albo uchybienia powadze lub godności zawodu. Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego mogą zgłosić Minister Sprawiedliwości lub rada właściwej izby notarialnej po wstępnym wyjaśnieniu okoliczności koniecznych do ustalenia znamion czynu zarzuconego obwinionemu oraz złożeniu wyjaśnień przez obwinionego, chyba że złożenie tych wyjaśnień nie jest możliwe. Należy zatem złożyć zawiadomienie o uchybieniu właściwą izbę notarialną. Należy wspomnieć także o odpowiedzialności karnej za poświadczenie nieprawdy. Notariusz jest funkcjonariuszem publicznym i w związku z tym podlega dyspozycji art. 271 kodeksu karnego. Przepis ten stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który poświadcza nieprawdę (co do okoliczności mającej znaczenie prawne) w wystawionym przez siebie dokumencie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Jeżeli sprawca dopuszcza się tego czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przestępstwo to jest przestępstwem publicznoprawnym, a zatem należy złożyć w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie. Jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa będzie uzasadnione, wówczas wydaje się postanowienie o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, w którym określa się czyn będący przedmiotem postępowania oraz jego kwalifikację prawną.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?