Konsekwencje niedotrzymania umowy przedwstępnej

Pytanie:

"Jakie są skutki zawarcia umowy przedwstępnej w celu kupna nieruchomości w formie zwykłej pisemnej a jakie w formie aktu notarialnego? "

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje niedotrzymania umowy przedwstępnej

Umowa przedwstępna to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Powinna ona określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej oraz termin, w ciągu którego ma być ona zawarta. Do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości konieczna jest forma aktu notarialnego. Umowa przedwstępna zawarta w formie właściwej dla umowy przyrzeczonej (czyli aktu notarialnego) ma dalej idące skutki niż umowa zawarta w innej formie. Jeżeli bowiem umowa sprzedaży nieruchomości nie zostanie zawarta, a umowa przedwstępna była zawarta w formie aktu notarialnego, to strona ma prawo dochodzić zawarcia tej umowy. Natomiast jeżeli umowa przedwstępna była zawarta w formie pisemnej, a strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, wówczas druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Nie można tutaj zatem dochodzić zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, a jedynie naprawienia szkody. Należy zaznaczyć, że roszczenia o zawarcie umowy lub o naprawienie szkody z tytułu jej niezawarcia przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona (czyli umowa sprzedaży) miała być zawarta.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • henryk 2019-08-27 09:28:32

    Dzień dobry, mam pytania jak długo można przedłużać aneksem końcowy termin podpisania umowy przedwstępnej czy tylko do roku po upływie którego znika odpowiedzialność sprzedającego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika