Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 39)

Hipoteka przymusowa a kaucyjna

Czym różni się hipoteka przymusowa od hipoteki przymusowej kaucyjnej?

Zmiana wpisu w księdze wieczystej

Jestem współwłaścicielką 1/3 nieruchomości zabudowanej. W umowie kupna był wyraźny zapis iż jest to działka zabudowana i pierwszy wpis w KW był zgodny z aktem notarialnym.Teraz po roku od pierwszego (...)

Powództwo windykacyjne

Sąsiad bezprawnie zagarnął 80 m kwadratowych ogrodu (z terenu stanowiącego moją własność), ogrodził i użytkuje bez mojej zgody. Jak rozwiązać ten problem?

Nagrywanie rozmów a prawo do prywatności

Zamieszkuję z żoną we wspólnym mieszkaniu. Telefon jest zerejestrowany na mnie. Czy mogę zainstalować magnetofon nagrywający wszystkie rozmowy? Żona twierdzi, że jest to nielegalne. Czy nagrane (...)

Zwrot wpłaconej zaliczki

Czy wpłata zaliczki firmie na materiały budowlane podlega bezzwłocznemu zwrotowi w przypadku, gdy klient nie otrzymał zamawianych produktów. Czy zwrot zaliczki ulega przedawnieniu? Jeżeli tak, to (...)

Oddziaływanie ponad przeciętną miarę

Po przeanalizowaniu odpowiedzi na tematy związane z konfliktami sąsiedzkimi wynika na to, że w większości przypadków gdzie ktoś komuś coś zasłania (najczęściej słońce) czynnikiem kluczowym (...)

Zasady podnajmowania lokalu

W art. 11 ust. 1 pkt 3 o ochronie praw lokatorów wprowadzono zakaz podnajmu zgodnie z art. 688 [2]. Moje pytanie brzmi: czy nawet jeśli najemca nie ma w umowie najmu zapisu, że może podnająć lokal, (...)

Wypowiedzenie umowy najmu - naruszenie warunków

Czy mogę wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym, jeśli najemca naruszył warunki umowy najmu zawartej na czas oznaczony (10 lat).

Zawarcie umowy dożywocia i wpis w KW

Czy ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego związanego z dożywotnim prawem do zamieszkiwania w lokalu osoby dokonującej darowizny jest zapisywane w księdze wieczystej? Czy takie ustanowienie ograniczonego (...)

Zmiana wpisu prawa w księdze wieczystej

Jeżeli nastąpiły zmiany tego typu, że w dziale I księgi wieczystej był wpisany budynek parterowy i dobudowano piętro z rozbudowaniem według planu zagospodarownia przestrzennego i w dziale II nastąpiła (...)

Płatki kwiatów spadające z sąsiedniego balkonu

Czy kwiaty na balkonie zrzucające płatki na balkon lub taras nieruchomości położonej poniżej mogą być zakwalifikowane jako niedozwolone oddziaływanie na sąsiednią nieruchomość? Czy właściciel (...)

Podstawy zniesienia służebności gruntowej

Czy jest możliwe zniesienie służebności gruntowej, jeśli tak - na jakiej podstawie?

Zakup samochodu z masy spadkowej

Chcę zakupić samochód, który był współwłasnością dwóch osób. Jeden współwłaściciel nie żyje. Czy podpisanie umowy z jednym współwłaścicielem upoważnia mnie do żądania wydania dowodu (...)

Ustalenie wysokości czynszu najmu i innych opłat

Jestem głównym najemcą lokalu, który otrzymałam jeszcze z tzw. przydziału z lokalówki, budynek jednak w międzyczasie przeszedł w ręce prywatnego właściciela i w związku z tym mam kilka pytań. (...)

Budynek wybudowany na cudzym gruncie

Brat mojej mamy wzniósł na działce będącej własnością mamy budynek mieszkalny. Zrobił to w pełni świadomie. Początkowo były plany podziału działki natomiast ostatecznie nie doszły one do (...)

Udokumentowanie dokonanego przelewu

Jak to jest z wydawaniem potwierdzeń dokonania przelewu przez banki internetowe? Generowane są one elektronicznie do wydrukowania, a na dole potwierdzenia znajduje się stwierdzenie: "Wygenerowane elektronicznie (...)

Dokumentacja niezbędna do podpisania umowy najmu

Jesteśmy najemcą lokalu użytkowego. Jakich dokumentów (jako najemca lokalu) mamy prawo żądać od wynajmującego lokal, w momencie podpisania umowy?

Umowa dzierżawy a prawo pierwokupu

Czy prawo pierwokupu dotyczy również gruntów, które zostały wydzierżawione od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa lub Lasów Państwowych?

Dochodzenie odszkodowania za zderzenie z dzikiem

Miałem wypadek samochodowy - kolizję z dzikiem samochodem bez polisy AC. Rzecz miała miejsce w nocy, w terenie niezabudowanym, niezalesionym. Nie było znaku ostrzegawczego, chociaż, co sprawdziłem (...)

Zapis umowny o wypowiedzeniu umowy dzierżawy

Czy w umowie na dzierżawę gruntów rolnych na czas oznaczony (np. 10 lat) można zastrzec że : "Umowa dzierżawy może być wypowiedziana przez każdą ze stron na koniec marca lub września z zachowaniem (...)

Naruszanie prawa do prywatności i spokoju

Mój problem dotyczy uciążliwych psów moich sąsiadów. Każdej nocy poczynając od godziny 22 mniej więcej do godziny 0:30 czasem dłużej psy te przeraźliwie głośno ujadają, szczekają i wyją, (...)

Uprawnienie dzierżawcy do pierwokupu

Małżeństwo rolników chce wydzierżawić swoje gospodarstwo. W razie chęci sprzedaży w późniejszym terminie w/w gospodarstwa podobno prawo pierwokupu ma dzierżawca. Czy jeśli dzierżawca nie zechce (...)

Zaciemnienie mieszkania przez drzewa

Działka na której stoi mój dom graniczy z sąsiadem. Pomimo wcześniejszych ustaleń sąsiad postawił płot wysokości 2 metrów , przy głównym oknie salonu mojego domu (strona południowa) podwyższył (...)

Sprzedaż rzeczy obciążonej zastawem

Chcę sprzedać samochód, który jest kupiony na kredyt. Zabezpieczeniem kredytu jest zastaw na ten samochód oraz cesja praw z polisy OC/AC. Czy jest możliwość "sprzedaży" takiego samochodu w dwóch (...)

Wypowiedzenie bankowi umowy o kartę kredytową

Wypowiedziałem bankowi, zgodnie z jego regulaminem, korzystanie z karty kredytowej z miesięcznym wypowiedzeniem. Oddałem kartę i bank dał mi 30 dni na spłacenie salda karty. Czy bank ma prawo za (...)

Słup energetyczny na posesji

Wykupiłem mieszkanie w zabudowie szeregowej wraz z przynależnym gruntem od WAM. Na mojej działce oraz na połowie chodnika (szerokość 1 m) stoją odnogi słupa energetycznego, które uniemożliwiają (...)

Wystąpienie banku ze skargą pauliańską

Czy skargę pauliańską wierzyciel (bank) może wnieść (i na ile ona w praktyce jest skuteczna) przeciwko poręczycielowi kredytu bankowego?

Zawarcie umowy użyczenia lokalu

Czy można użyczyć dwa pokoje w trzypokojowym lokalu mieszkalnym i czy taką umowę należy zgłosić do urzędu skarowego?

Zniesienie współwłasności

Czy można skierować do sądu wniosek o podział nieruchomości, której współwłaściciele mają nierówne udziały? Nie mam innego mieszkania, tu pracuję /działająca firma/ i mieszkam z 2 dzieci. (...)

Zniesienie współwłasności-pośrednictwo adwokata

Czy jest możliwość wystąpienia do sądu o wydzielenie współwłasności przez adwokata?

Moment przeniesienia własności na nabywcę

Sprzedający nieruchomość chce koniecznie aby cała kwotę pieniężną (ok 80.000 PLN) przekazać mu u notariusza w gotówce, bezpośrednio po podpisaniu aktu notarialnego. Uzasadnia to następująco: (...)

Zabezpieczenie rzeczowe i osobiste

Jakie są rodzaje zabezpieczeń długu rzeczowe, a jakie osobiste. Czy w przypadku jeśli dług zabezpieczony jest tylko rzeczowo, zbycie przedmiotu zwalnia od odpowiedzialności za dług?

Ponoszenie kosztów w zakresie części wspólnej

Jeżeli przy zniesieniu współwłasności kamienicy otrzymuje się większą powierzchnię ale mniej wartościową, to jak można zabezpieczyć się przed ponoszeniem kosztów remontów części wspólnych (...)

Poprawki i dopiski w akcie notarialnym

Notariusz sporządzający akt notarialny dot. sprzedaży nieruchomości - bez wiedzy i zgody zbywcy - w porozumieniu z nabywcą, dokonał zmiany treści jego zapisu (na oryginale będącym w wyłącznej (...)

Zmiana wpisu w KW w zakresie współwłasności

Została sądownie zniesiona wspólność majątkowa małżeńska. Jeszcze małżonkowie (sprawa rozwodowa w toku postępowania) są współwłaścicielami nieruchomości zabudowanej bez określenia w (...)

Bezpłatne użyczenie wynajmowanego lokalu

Jeżeli przedmiotem najmu jest lokal mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi położonymi poza lokalem, tj. piwnicą , budynkami gospodarczymi i za zgodą/umową ustną właściciela i najemcy (...)

Kwalifikacje rolnicze

Czy zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego ziemię rolną mogą zakupić wyłącznie rolnicy lub osoby z rolniczym wykształceniem średnim lub wyższym rolniczym, czy też ziemię taką mogą (...)

Płacenie podatku jako przesłanka zasiedzenia

Czy fakt niepłacenia podatku gruntowego za użytkowaną od 30 lat działkę stanowi istotny argument przeciwko uznaniu przez sąd zasiedzenia tej działki?

Akt notarialny jako podstawa egzekucji

Zbywcami nieruchomości były dwie osoby będące jej współwłaścicielami. Notariusz sporządzając Akt notarialny w pkt. zawierającym kwestie zapłaty m.in. rozłożone na raty, nie precyzuje któremu (...)

Uzasadnienie podwyższenia czynszu najmu

Czy wynajmujący ma prawo podwyższyć mi czynsz o 100 zł w związku z tym, że ja za własne pieniądze oraz własną pracą podwyższyłem sobie standard mieszkania (założenie c.o., wymiana okien, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika