Podstawy zniesienia służebności gruntowej

Pytanie:

"Czy jest możliwe zniesienie służebności gruntowej, jeśli tak - na jakiej podstawie?"

Odpowiedź prawnika: Podstawy zniesienia służebności gruntowej

Ustanowienie służebności gruntowej następuje w reguły na podstawie umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości władnącej a właścicielem nieruchomości służebnej. Zniesienie tej służebności może więc przede wszystkim być zniesione na podstawie porozumienia pomiędzy właścicielami tych nieruchomości (w drodze umowy). Ponadto należy pamiętać, że służebność gruntowa wygasa wskutek niewykonywania jej przez lat 10 (art. 293 k.c. - wygaśnięcie z mocy prawa). Przepisy kodeksu cywilnego dopuszczają także inne formy zniesienia lub przynajmniej ograniczenia zakresu służebności. Np. zgodnie z art. 291, jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczernbek nieruchomości władnącej. A zgodnie z art. 295 k.c., jeżeli służebność gruntowa utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika