Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 37)

Zarządzanie nieruchomością przez współwłaściciela

Czy jako współwłaściciel mniejszościowy (reszta współwłaścicieli nie żyje i nie ma ich spadkobierców, zaginęli w czasie wojny) mogę zarządzać i administrować kamienicą? Czy muszę wystąpić (...)

Uczestnik postępowania o stwierdzenie zasiedzenia

Poza wnioskodawcą o zasiedzenie uczestnikiem postępowania powinien być dotychczasowy właściciel lub jego następca prawny gdy jest on nie znany sąd poszukuje ich poprzez ogłoszenie. Czy wnioskodawca (...)

Dochodzenie należności z czynszu

Jeden z członków Wspólnoty Mieszkaniowej (w sumie dziewięć lokali) będący także prezesem zarządu, na skutek odkupienia udziałów, dysponuje bezwzględną większością głosów. W jednym, z (...)

Roszczenie posiadacza o zwrot nakładów

Do września 1988r. ponosiłem nakłady na remont i rozbudowę nieruchomości, nie mając do niej żadnego tytułu prawnego. We wrześniu 1999r. zostałem na mocy darowizny dopuszczony do współwłasności (...)

Zniesienie współwłasności ze Skarbem Państwa

Jestem właścicielem 3/4 mieszkania, 1/4 należy do Skarbu Państwa. Od dwóch lat próbuję wykupić od Skarbu Państwa pozostałą część, ale bezskutecznie. Starostwo nie może się zdecydować między (...)

Powiadomienie najemcy o zajęciu rzeczy

Czy wynajmujący powinien powiadomić najemcę o zamiarze dokonania zastawu? Czy najemca lub wynajmujący powinien spisać przy niezależnych świadkach zastawione przedmioty?

Późniejsza wpłata na fundusz remontowy-odsetki

Czy administracja ma prawo naliczać odsetki za późniejsze wpłaty na fundusz remontowy? Nie ma zaległości w opłatach za remonty. Czy administracja ma prawo skierować sprawę do sądu za brak wpłat (...)

Zastaw na rzeczach najemcy lokalu

Czy wynajmujący ma prawo do zastawu rzeczy znajdujących się w wynajmowanym lokalu, ale należących do osób trzecich? Jakie przedmioty nie podlegają zastawowi?

Wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości

W przypadku gdy jest 4 współwłaścicieli jednej nieruchomości, to jak powinien wyglądać wniosek o zniesienie współwłasności? Czy potrzebny jest do tego stosowny formularz? Kto powinien być wnioskodawcą? (...)

Zajęcie rzeczy najemcy lokalu

Czy wynajmujący dokonując zajęcia mienia i zatrzymując rzeczy należące do wynajmującego odpowiada za ich nienaruszalność, ewentualną kradzież, zniszczenie? Czy wartość zastawionego mienia (...)

Spłata kredytu przez spadkobierców

Trzy lata temu zmarł mój ojciec. Po roku od śmierci odbyło się postępowanie spadkowe, w wyniku którego razem z bratem nabyliśmy prawa do spadku po połowie. Miesiąc temu zgłosiła się do mnie (...)

Zajęcie rzeczy najemcy

Właściciel lokalu bez jakiegokolwiek powiadomienia oraz wbrew zawartej umowie co do spłaty zaległego czynszu dokonał zajęcia mienia znajdującego się w wynajmowanym lokalu, poprzez wymianę kłódek. (...)

Upływ terminu zasiedzenia a powództwo windykacyjne

Czy po upływie terminu zasiedzenia złożenie wniosku przez formalnego właściciela o wydanie nieruchomości, jeżeli zasiadujący nie złożył jeszcze wniosku o zasiedzenie, unieważnia zasiedzenie?

Taksa notarialna przy umowie darowizny

Chcę dokonać aktu darowizny samochodu mojej matce. Wartość auta 23 000 zł. Czy niezbędne jest sporządzenie aktu notarialnego, a jeśli tak, to to ile wynosi taksa w przedstawionym przypadku?

Wymagalność roszczenia a przedawnienie

Czy można zastosować przepis o "przedawnieniu roszczeń majątkowych" w sytuacji, gdy dłużnik (jednostka budżetowa) przez ponad 10 lat nie poinformowała wierzyciela o występującym zobowiązaniu? (...)

Jeden podpis na umowie zlecenia - ważność umowy

Podpisałem z Firmą Umowę o świadczenie usług na moją rzecz. Przez kilka miesięcy korzystałem z tych usług, jednak potem okazało się, że mi one nie odpowiadają. Zauważyłem również, że (...)

Granice przestrzenne prawa własności

Budynek sąsiada postawiony jest w granicy działki. Sąsiad postanowił ocieplić ściany budynku. Ściany budynku, która leży w granicy działki nie można ocieplić bez wejścia na teren mojej działki (...)

Odszkodowanie za bezprawną eksmisję

Czy po wygranej sprawie sądowej, w efekcie ktorej spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła mi posiadanie mieszkania należy mi się zadośćuczynienie za bezprawnie dokonaną eksmisję?

Dochodzenie należności od dłużnika solidarnego

Czy w prawodawstwie polskim istnieje instytucja ochrony dłużnika przed działaniami wierzyciela? Czy tę funkcję spełnia zażalenie na działania komornika? Jeśli tak, to jakie możliwości pozostają (...)

Przerwanie biegu terminu zasiedzenia

Czy złożenie do sądu wniosku o zasiedzenie przez współwłaściciela nieruchomości powoduje ustanie biegu zasiedzenia? Czy po złożeniu tego wniosku można wycofać go przed pierwszą rozprawą i (...)

Żądanie przedstawienia pełnomocnictwa

Mam sprawę sporną z pewną firmą. Domagam się rozliczenia, oni żądają zapłaty. Sprawa toczy się około 8 miesięcy na drodze korepondencyjnej. Ja piszę do Warszawy, tam jest siedziba spółki. (...)

Opłaty za ujawnienie prawa własności w KW

Czy ze złożeniem do sądu wieczystoksięgowego wniosku w sprawie ujawnienia prawa własności w księdze wieczystej wiążą się jakieś opłaty? Jestem spadkobiercą nieruchomości.

Naruszenie posiadania po podziale do korzystania

Jestem współwłaścicielem nieruchomości, w której nie mieszkam. Mieszka w niej natomiast drugi współwłaściciel. Czy zamieszkały współwłaściciel ma prawo wkraczać na wydzieloną moja część (...)

Brak zapłaty przestępstwem

Czy można zgłosić zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez dłużnika, (będącego osobą fizyczną) który permanentnie uchyla się od zapłaty (na rzecz wierzyciela będącego (...)

Przechowywanie oryginału aktu notarialnego

Kto zabiera oryginał umowy kupna - sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego: notariusz, sprzedający, czy kupujący? Jakie dokumenty obowiązany jest przekazać sprzedający (...)

Zmiana i uzupełnienie umowy - forma

Czy w każdym przypadku zachodzi wyższość umowy zawartej na piśmie od domniemanej ? Czy sąd może uznać, że kwota zawarta w umowie dwustronnie obowiązującej, zawartej na piśmie może być inna (...)

Zasiedzenie mienia Skarbu Państwa

Czy budynek państwowy można zasiedzieć?

Zadośćuczynienie za bezprawną eksmisję

Czy można wystąpić do sądu o zadośćuczynienie po bezprawnie dokonanej eksmisji? Spółdzielnia przegrała proces i musiała zwrócić posiadanie. Jaka jest podstawa prawna wystąpienia o zadośćuczynienie (...)

Przedawnienie mandatu MPK

Czy termin przedawnienia 3 lat dotyczy także opłaty karnej z tytułu jazdy bez biletu MPK, jeśli tak to jakie kroki należy powziąć, aby sprawę przedawnić?

Darowizna mieszkania spółdzielczego

Babcia posiadająca prawo spółdzielcze własnościowe do lokalu mieszkalnego pragnie podarować je za swojego życia pełnoletniemu wnukowi będącemu synem jednego z jej czworga dzieci. Czy w takiej (...)

Zmiana osoby dłużnika - przejęcie długu

Moja siostra, z mężem w VIII 2000 r. wzięli z pewnego banku kredyt "małżeński" (spłata na 4 lata) w wys. 7 tys.zł. Następnie tenże kredyt, w całości, wraz z książeczką spłat itd. przekazali (...)

Zmiana warunków umowy najmu

Czy umowa najmu zawarta w latach wcześniejszych może być na wniosek wynajmującego zmieniona ponownie, tzn. jej warunki, jeżeli najemca nie widzi podstaw ku temu i nie wyraża na to zgody?

Darowizna akcji pracowniczych a ustrój małżeński

Czy imienne, bezpłatne akcje pracownicze darowane pracownikowi w trakcie trwania małżeństwa wchodzą po rozwodzie w skład majątku podlegającego podziałowi między małżonków?

Zasady realizacji uprawnień z rękojmi

Klient zostawia do reklamacji procesor AMD Athlon 2400XP kupiony w naszej firmie jako goły podzespół. Procesor ma widoczne ślady ukruszenia rdzenia wynikające z nieprawidłowego montażu, jak i ślady (...)

Zapłata czynszu przez osobę trzecią

Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego z przeznaczeniem na wynajem. Lokal ten został oddany do eksploatacji z końcem 2002 roku. Od kwietnia 2003 wynajmuję ten lokal osobie fizycznej, z którą mam (...)

Zgoda na wejście na nieruchomość we współwłasności

Jestem właścicielem działki budowlanej i współwłaścicielem (1/18 części) drogi dojazdowej. Część właścicieli pozostałych działek przylegających do wspomnianej drogi dojazdowej postanowiła (...)

Definicja wykrycia błędu

Jak należy rozumieć określenie "wykrycie błędu", występujące w Art. 88 par.2 Kodeksu cywilnego? Proszę o podanie przykładów.

Zasiedzenie własności nieruchomości zabudowanej

Proszę o odpowiedź na pytanie dotyczące ewentualnych obaw co do ruchów ze strony administracji lub lokatorów. Jeśli nie ma takiej ewidencji przydziałowej a stosownego przydziału lokatorzy nie posiadaliby, (...)

Zmiana danych najemcy po wstąpieniu w stosunek najmu

Czy wstępując z mocy prawa w umowę najmu zmarłego małżonka muszę przepisać umowę najmu na moje imię i nazwisko w określonym terminie i czy mogę to zrobić pisemnie, a nie osobiście? Czy przepisanie (...)

Kaucja przy umowie użyczenia

Czy użyczający, aby zabezpieczyć się od kosztów zniszczeń przedmiotu oddanego w użyczenie, może wprowadzić kaucję, która po odliczeniach ewentualnych szkód będzie podlegać zwrotowi biorącemu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika