Zawarcie umowy najmu w czasie egzekucji
Pytanie:
"Część mojej nieruchomości wynająłem na czas określony Stowarzyszeniu Sportowemu, na 10 lat z datą pewną. Umowę zawarto już po wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Co stanie się z umową po zakończeniu egzekucji i licytacji nieruchomości?"
Odpowiedź prawnika: Zawarcie umowy najmu w czasie egzekucji
W przypadku gdy umowa najmu została zawarta w formie pisemnej z datą pewną a przedmiot najmu został najemcy wydany, w analizowanym przypadku znajduje zastosowanie art. 1002 kodeksu postepowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy stosownie do przepisów prawa normujących te stosunki w wypadku zbycia rzeczy wynajętej lub wydzierżawionej. Oznacza to, że nabywca nieruchomości, po uprawomocnieniu się orzeczenia przysądzającego mu własność licytowanej nieruchomości wstępujen w stosunek najmu. Zgodnie z art. 678 par. 1 kodeksu cywilnego, w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstepuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy - może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Uprawnienie to nie przysługuje jednak nabywcy rzeczy najętej, jeżeli umowa najmu została zawarta w formie pisemnej i z datą pewną, a rzecz najmu została najemcy wydana. Oznacza to, że nowy właściciel nieruchomości, którym staje się nabywca tej nieruchomości w toku licytacji nie będzie mógł w analizowanym przypadku wypowiedzieć umowy najmu Stowarzyszeniu Sportowemu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?