Dochodzenie należności z czynszu

Pytanie:

"Jeden z członków Wspólnoty Mieszkaniowej (w sumie dziewięć lokali) będący także prezesem zarządu, na skutek odkupienia udziałów, dysponuje bezwzględną większością głosów. W jednym, z należących do niego lokali, mieszka nie płacący czynszu lokator. Czy ów właściciel może podjąć uchwałę w sprawie wystąpienia Wspólnoty do sądu w celu eksmisji dłużnika z jego lokalu, czy też powinien uczynić to jako właściciel mieszkania zajętego przez dłużnika? "

Odpowiedź prawnika: Dochodzenie należności z czynszu

Niepłacenie przez najemcę czynszu za wynajmowany lokal jest wyłącznie kwestią rozliczeń między najemcą a wynajmującym. Ta kwestia nie powinna w zasadzie dotyczyć Wspólnoty Mieszkaniowej. Jeżeli najemca zalega z zapłatą należności na rzecz wynajmującego, wówczas z odpowiednim roszczeniem może wystąpić wyłącznie wynajmujący. Roszcenie takie jest wynikiem łączącej strony imowy najmu lokalu. Wspólnota Mieszkaniowa może być zainteresowana brakiem opłat za korzystanie z lokalu, w przypadku gdy na rzecz Wspólnoty nie są odprowadzane wymagane opłaty. Jeżeli zaległości w zapłacie należnych opłat są długotrwałe, wspólnota mieszkaniowa może żądać na drodze procesowej sprzedaży lokalu w celu zaspokojenia roszczeń wspólnoty. Powyższe roszczenie przysługuje wspólnocie przeciwko właścicielowi lokalu a nie przeciwko najemcy tego lokalu. Opłaty za korzystanie z lokalu, w stosunkach ze Wspólnotą Mieszkańców obciążają właściciela lokalu, a nie jego najemcę.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika