Wspólnota
Pora usprawnić funkcjonowanie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych...
26.2.2021
Wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali otrzymał pozytywną opinię Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu. Wzmocnienie (...)
Roczne zebrania wspólnot mieszkaniowych mogą zostać przełożone
14.3.2020
W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że roczne zebrania sprawozdawcze wspólnot mieszkaniowych mogą zostać przełożone. Nie będzie to rodziło sankcji dla zarządów oraz zarządców wspólnot.
Zarządzanie nieruchomością wspólną
9.2.2020
Kupując lokal mieszkalny czy też użytkowy, najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób zarządzana jest nieruchomość wspólna. Tymczasem jest to niezwykle istotna kwestia, bowiem wpływa na sferę naszych praw, ale również naszych obowiązków.
Zmiana prawa dotycząca Małych Wspólnot Mieszkaniowych
30.10.2019
Z dniem 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie zmiany przepisów ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), w tym zmiana art. 19, art. 20 ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 ww. ustawy. W myśl przyjętych zmian, od 1 stycznia 2020 roku Małą Wspólnotę Mieszkaniową tworzyli będą właściciele (...)
Reprezentacja Wspólnoty Mieszkaniowej w postępowaniu sądowoadministracyjnym
23.10.2018
Ustawa o własności lokali stoi na gruncie swobody kształtowania sposobu zarządu w dużych Wspólnotach Mieszkaniowych, tj. takich wspólnotach, w których lokali wyodrębnionych wraz z lokalami niewyodrębnionymi jest więcej niż siedem.
31.8.2017
Każdemu członkowi dużej Wspólnoty Mieszkaniowej przysługuje prawo do zaskarżenia uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej, której jest członkiem. Choć świadomość co do powyższego uprawnienia jest obecnie na dużo wyższym poziomie niż jeszcze kilka lat temu, niestety prawo to (...)
Coroczne zebranie ogółu właścicieli lokali w dużych wspólnotach mieszkaniowych
16.3.2017
Jednym z podstawowych obowiązków zarządu lub zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), jest zwołanie zebrania ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, (...)
Przedawnienie należności z tytułu zaliczki na poczet kosztów zarządu nieruchomością wspólną
27.1.2017
Zgodnie z art. 12 ust. 2 i art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), właściciele lokali, będący z mocy ww. ustawy członkami wspólnoty mieszkaniowej, obowiązani są uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz ponoszą wydatki (...)
Należysz do dużej czy małej wspólnoty mieszkaniowej?
23.1.2017
Sprawdź jak sprawować w nich zarząd nieruchomością wspólną – wnioski z wyroku SN z dnia 8 września 2016 r. sygn. akt II CSK 817/15
Charakter prawny Wspólnoty Mieszkaniowej
28.7.2016
Wspólnota Mieszkaniowa jest tzw. ułomną osobą prawną lub inaczej - osobą ustawową. Wspólnota Mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku. Powyższe w sposób jednoznaczny zostało przesądzone (...)
9.5.2016
Ustawodawca aby umożliwić wspólnocie mieszkaniowej zaspokojenie jej roszczeń, nie tylko dał jej podstawę do wytoczenia powództwa o zapłatę, ale również wprowadził do polskiego ustawodawstwa art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku – o własności lokali, (...)
Wspólnota Mieszkaniowa – uchwały nieistniejące
2.3.2016
Uchwały właścicieli lokali są podstawowym sposobem wyrażania woli przez podmiot jakim jest Wspólnota Mieszkaniowa. Uchwały te mogą być podejmowane lub na zebraniu, lub w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd, bądź w drodze kombinacji obu tych metod głosowania (...)
Wspólnota Mieszkaniowa – nieważność uchwał właścicieli lokali
26.1.2016
Powszechnie przyjmuje się, że Wspólnota Mieszkaniowa ma zdolność prawną, chociaż nie jest osobą prawną. Dlatego też podstawowe znaczenie w każdej Wspólnocie Mieszkaniowej mają oświadczenia woli w formie uchwał odpowiednich organów, tj. uchwał właścicieli lokali. (...)
Jakie decyzje może samodzielnie podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej?
8.10.2013
Jeżeli łączna ilość lokali wyodrębniony bądź niewyodrębnionych w danym budynku nie przekracza siedmiu, wówczas wszyscy lokatorzy mają prawo decydować o losach nieruchomości wspólnej, niczym współwłaściciele. Oznacza to, iż każdy członków tej wspólnoty (...)
Kiedy lokal może stanowić odrębną własność i jakie prawa są związane z odrębną własnością lokalu?
16.9.2010
Według przepisów Kodeksu cywilnego nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią (...)
Czy długi poprzedniego właściciela mieszkania obciążają nowego właściciela - opinia prawna
14.12.2007
Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach z nieruchomości wspólnej. Właściciele są obowiązani w szczególności uczestniczyć (...)
Uchwała wspólnoty o przekazaniu nadpłaty za media na fundusz remontowy - opinia prawna
20.4.2007
Jestem właścicielką mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej. Nasz blok został wybudowany trzy lata temu i wtedy też kupiłam swoje mieszkanie od dewelopera, a po roku właściciele mieszkań podjęli uchwałę o utworzeniu funduszu remontowego. Wspólnotą mieszkaniową zarządza profesjonalna firma, (...)
Obowiązki właściciela lokali i zarządcy nieruchomością wspólną - opinia prawna
7.7.2006
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali wyraźnie określa, że to właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu. Jest on między innymi zobowiązany do utrzymywania swojego lokalu w należytym stanie, przestrzegania porządku domowego, a także uczestniczenia w kosztach (...)
Jakie są sposoby ustanowienia odrębnej własności lokalu?
30.4.2006
Ustanowienie konstrukcji odrębnej własności lokali uzasadnione jest uniezależnieniem wykonywania prawa do lokalu od spółdzielni, a także możliwością tworzenia odrębnej własności w niewielkich, dotychczas jednorodzinnych domkach. Jednym z ograniczeń możności ustanawiania odrębnej (...)
5.1.2006
Ustanowienie odrębnej własności lokali w budynku powoduje powstanie z mocy prawa nieruchomości wspólnej, w której każdemu właścicielowi lokalu wyodrębnionego, a także właścicielowi lokali niewyodrębnionych przysługuje stosowny udział. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części (...)
Za co płacisz w rachunku za ogrzewanie, prąd i gaz?
27.10.2005
Rachunki nie ominą nikogo, bez względu na to, czy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, mieszkasz w mieszkaniu spółdzielczym, czy też posiadasz tzw. odrębną własność. Problem jednak w tym, iż z zasady jest tak, iż faktyczne zużycie \"mediów\", to tylko cześć, choć (...)
Gdy udziały w nieruchomości wspólnej wspólnoty zostały błędnie obliczone... – opinia prawna
17.1.2005
Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 5a ustawy o własności lokali czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jest w szczególności udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. Ustalenie właściwych opłat mieści się w zakresie czynności (...)
Co może zarząd wspólnoty mieszkaniowej? - opinia prawna
17.1.2005
Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 5a ustawy o własności lokali, czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu jest w szczególności udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. W niniejszej sprawie powyższy przypadek nie zachodzi. Ustalenie (...)
Jakie prawa i obowiązki spoczywają na właścicielach wyodrębnionych lokali?
3.12.2004
Wszyscy zamieszkujący wspólną nieruchomość budynkową właściciele lokali użytkują na co dzień nie tylko swój samodzielny lokal - wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub zespół izb, przeznaczonych na stały pobyt ludzi, który wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służy (...)
Jak zarządzać wspólnotą mieszkaniową?
3.12.2004
Zajmowanie lokalu mieszkalnego może przybierać różnorakie formy i choć z zewnątrz nie widać większych różnic między mieszkańcem bloku, który dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, a mieszkańcem – właścicielem stanowiącego odrębną własność lokalu, w rzeczywistości (...)