Wydatki wspólnoty poniesione bez uchwały
Pytanie:
"Zarząd wspólnoty mieszkaniowej pomimo braku uchwały samowolnie wydawał pieniądze z funduszu remontowego na różne naprawy. Ponadto wysokość tych wydatków znacznie przekraczała koszty funkcjonujące na rynku. Czy Zarząd może wydawać pieniądze z funduszu remontowego bez uchwały? Czy można takimi wydatkami obciążyć Zarząd? "
Odpowiedź prawnika: Wydatki wspólnoty poniesione bez uchwały
Zgodnie z Ustawą o własności lokali właściciele lokali obowiązani są ponosić wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej (w części nie znajdującej pokrycia w ewentualnych pożytkach i innych przychodach). Do tych wydatków ustawa zalicza w szczególności (a więc nie jedynie):
- wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
- opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
- ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
- wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
- wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
Wspólnotę reprezentuje zarząd, który w zakresie zwykłego zarządu podejmuje decyzje samodzielnie, a więc bez uprzedniej uchwały właścicieli. Uchwały właścicieli wymagają sprawy określone wyraźnie w art. 22 ust. 3 Ustawy. Dysponowanie środków z funduszu remontowego nie wymaga uchwały właścicieli lokali. Należy jednak wskazać, iż drobne bieżące naprawy powinny być dokonywane z zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej, a nie z funduszu. Nie ma również możliwości, aby obciążyć zarząd nadmiernymi wydatkami; właściciele mogą podjąć jedynie uchwałę o nieudzieleniu zarządowi absolutorium z wykonywania obowiązków.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?