Prawo mieszkaniowe: Wspólnota - Porady prawne

Quorum na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej

Duża wspólnota mieszkaniowa organizuje roczne zebranie rozliczeniowe. Jaki wpływ na zebranie ma brak quorum?

Brak absolutorium dla zarządcy

Jakie mogą być konsekwencje prawne w przypadku niezatwierdzenia sprawozdania finansowego Wspólnoty Mieszkaniowej (przedstawionego przez zarządcę) oraz w przypadku nieudzielenia Zarządowi Wspólnoty (...)

Rezygnacja z uczestnictwa we wspólnocie

Mieszkania w budynku, który oprócz mnie zamieszkuje 9 rodzin. Tworzymy wspólnotę mieszkaniową, z 3-osobowym zarządem. Nie chcę należeć do tej wspólnoty, bo ciągle mają miejsce konflikty. Czy (...)

Taras - część wspólna czy przynależność mieszkania

Właściciele mieszkania na ostatnim piętrze budynku zaadaptowali na cele mieszkalne taras sąsiadujący z ich mieszkaniem. Taras ten stanowi dach mieszkania położonego piętro niżej, a jego powierzchnia (...)

Korzystanie z części wspólnej nieruchomości

Kamienica należy do 6 współwłaścicieli. Znajduje się w niej 8 lokali wydzielonych. Rozumiem, że klatka schodowa oraz poszczególne inne części kamienicy zaznaczone na planie jako części wspólne (...)

Reklama (baner) na ścianie budynku wspólnoty

Wspólnota Mieszkaniowa chce podjąć uchwałę o odpłatnym wynajmie i udostępnieniu powierzchni ściany zewnętrznej na umieszczenie tam baneru reklamowego. Powierzchnia ta znajduje się pomiędzy oknami (...)

Śmierć właściciela, a pokrycie kosztów wspólnoty mieszkaniowej

Właściciel lokalu zmarł w lipcu. Obecnie w lokalu mieszkalnym przebywają osoby (spadkobiercy) o nieznanym dla zarządu wspólnoty tytule prawnym do lokalu. Osoby te nie płacą zaliczek na pokrycie (...)

Awaria pod nieobecność właściciela lokalu

W dużej wspólnocie mieszkaniowej właściciel mieszkania zgłasza, że np. z sufitu leje mu się woda, a przyczyną najprawdopodobniej jest awaria instalacji wodnej w mieszkaniu piętro wyżej. Właściciel (...)

Uchwała zarządu wspólnoty

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej podjął większością głosów członków zarządu uchwałę o wzięciu kredytu na remont nieruchomości. Zarząd składa się 3 osób, 2 osoby były za wzięciem kredytu, (...)

Zarządca sądowy a jego decyzje co do nieruchomości

Zarządca sądowy nieruchomości podejmuje pewne decyzje związane z remontami. Czy decyzje, które podejmuje zarządca sądowy nieruchomości musi uzgodnić z współwłaścicielami, czy też nie musi (...)

Współposiadanie nieruchomości wspólnej

Czy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej może żądać dopuszczenia do posiadania nieruchomości wspólnej?

Wspólnota mieszkaniowa

Balkony przyległe do lokalu są własnością indywidualną właściciela. Czy balustrady balkonowe jako część składowa elewacji są własnością wspólną.

Remont balustrad balkonów we wspólnocie

Jestem właścicielem kilku mieszkań z balkonami. Stan balustrad balkonów jest zły. Czy naprawa balustrad balkonów należy do właściciela mieszkania czy też powinna być naprawiona przez wspólnotę (...)

Wspólnota mieszkaniowa a prowadzenie działalności gospodarczej

Czy wspólnota mieszkaniowa może ingerować w prawo prowadzenia działalności gospodarczej przez właściciela lokalu?

Sposób liczenia zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej

W jaki sposób powinny być obliczane zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika