Strych częścią wspólną

Pytanie:

"Posiadam mieszkanie w bloku wielorodzinnym, który jest wspólnotą mieszkaniową. Wszystkie pomieszczenia oprócz strychu zostały zinwentaryzowane. Czy strych, pomimo iż nie jest zawarty w projekcie, ani zinwentaryzowany, jest częścią wspólną wspólnoty mieszkańców naszego bloku?"

Odpowiedź prawnika: Strych częścią wspólną

Niewyodrębniony strych może być, bądź częścią wspólną, bądź pomieszczeniem przynależnym do jakiegoś lokalu. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Zatem, w takim przypadku mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy bloku.

Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”. W takiej sytuacji korzystać z niego mogą osoby mające prawo do korzystania z danego lokalu, do którego strych przynależy. Lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym - także na wyrysie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Artur 2012-02-28 17:48:43

    witam mam problem ze strychem,jestem właścicielem mieszkania nad którym znajduje się strych.ten strych zajęła sąsiadka kiedy zmarł poprzedni właściciel.teraz przecieka dach,mam plamy na suficie.sąsiadka nie chce opuścić strychu.strych jest zagracony rupieciami.wiem ze strych jest częściom wspólną.jak mam zmusić sąsiadkę żeby oddala mi strych?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika