Co to jest preambuła umowy?

W stosunkach umownych zawieranych między stronami można się spotkać z praktyką formułowania preambuły, która jest swego rodzaju „wstępem” do umowy. Niejednokrotnie zdarza się jednak, iż treści zawarte w preambule umowy mają istotne znaczenie przy ustalaniu intencji kontrahentów, jak i charakteru stosunku umownego, który między sobą zawarli.

Preambuła umowy

Zawarcie w umowie preambuły pozwala na odkodowanie celów, okoliczności zawarcia i sposobu realizacji danej umowy przez jej strony.

Zwykle kontrahenci zawierają tam postanowienia ogólne, wyznaczające w jaki sposób będą oni dążyć do osiągnięcia swoich celów. Spotyka się również postanowienia preambuły, które odnoszą się do okoliczności zawarcia konkretnej umowy, zwłaszcza jeśli okoliczności te mają dla stron znaczenie lub mogą mieć na późniejszym etapie znaczenie w kontekście wykonywania umowy.

Treść preambuły może odnosić się do stron umowy, okoliczności jej zawarcia, dokumentów powiązanych z umową (np. uchwały organu upoważniającej do zaciągnięcia określonego zobowiązania).

Znaczenie preambuły dla stron umowy

Treść preambuły jest częścią umowy zawieranej przez strony, toteż może podlegać wykładni tak jak i same postanowienia regulujące dany stosunek umowny. Pomaga także w interpretacji tych postanowień.

W praktyce najczęściej zdarza się, iż konkretne postanowienia umowne podlegają wykładni w związku z zapisami zawartymi w preambule. Z powyższych względów jej treść może mieć znaczenie w razie zaistnienia sporów dotyczących kwestii należytego wykonania umowy.

Praktyczne zastosowanie preambuły jest największe w przypadku umów ramowych, w których strony określają zasadnicze zręby swojej dalszej, szerszej współpracy. 


Michał Pichór

Radca prawny

Radca prawny, prawnik biznesu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracę magisterską napisał w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ. Ukończył aplikację radcowską prowadzoną przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem windykacji należności oraz prawa umów.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika